View Single Post
Stary 08-08-2021, 19:46   #11
rufik
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 03-03-2009
Skąd: Łódź
Model: S-Max MK II
Silnik: 2.0 TDCI 150KM
Rocznik: 2017
Postów: 353
Domyślnie Odp: Błąd P0420 1.0 EB wymiana katalizatora - wzrost spalania

Nieco odświeżę temat - pacjent to bliźniak, czyli C-Max 1.0 EB 125KM z rocznika 2015. Wyskoczył właśnie ten słynny błąd P0420 - Catalyst System Efficiency Below Threshold (Bank 1), po skasowaniu wyskakuje po kilkudziesięciu km.
Historia jest taka: auto po zakupie potrafiło lekko zadymić na wolnych obrotach po odpaleniu. W czasie jazdy raczej nic nie było widać. Jeżdżone przez kilka miesięcy, aż ostatnio pojechało na wakacje nad morze 2x500km z prędkościami autostradowymi rzędu 140km/h i czasem wyprzedzaniem 160km/h. Okazało się, że zjadło olej poniżej minimum :/ Więc poszła wymiana na nowy. Pacjent przestał kopcić (ciekawe dlaczego...) na wolnych, ale za 200km wyskoczył właśnie P0420.

I teraz się zastanawiam, czy problem leży w fakcie zasyfienia katalizatora przez spalony olej? Czy może awaria któreś sondy lambda? Czy warto dać kata na czyszczenie, skoro jest to dużo tańsza operacja, niż wymiana?

Dziś zrobiłem sesję z forscan i zrzuciłem trochę danych/wykresów z pracy sond lambda - na jałowym biegu, równa jazda 60km/h i jazda mieszana z przyspieszaniem. Może ktoś zorientowany rzucić okiem? Wydaje mi się dziwny wykres (sinusoida) drugiej sondy na jałowym...
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg cmax lambda bieg jałowy.jpg (87.2 KB, 115 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg cmax lambda równa jazda 60kmh.jpg (82.3 KB, 99 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg cmax lambda tryb mieszany.jpg (90.4 KB, 88 wyświetleń)
rufik jest offline   Odpowiedź z Cytatem