View Single Post
Stary 27-09-2024, 17:16   #60
Brunoc
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 05-05-2019
Skąd: UK
Model: Galaxy
Silnik: 1.6 TDCi 115, poprzedni był 2.0 TDCI 140
Rocznik: 2014, poprzedni był 2013
Postów: 2
Domyślnie Odp: 1.6 tdci - szarpanie przy 1800-2000 rpm

Hej wszystkim. To ja dopiszę swoje doświadczenia z szarpaniem dla potomnych a może ktoś mi coś też podpowie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

pacjent: Galaxy 1.6 TDCI 115KM 2014.

W zakresie 1800-2200 obrotów szarpie tak jakby to była benzyna z wypadającym zapłonem. Głównie czuć na 3 biegu bo samochód szarpie i wpada w tym przedziale obrotów w wibracje, na pozostałych biegach ciężko stwierdzić natomiast jak się jedzie ze stałymi obrotami w tym zakresie na 4 lub 5 lub 6 biegu to jest taki efekt jakby co jakiś czas zdejmowało się nogę z gazu i znowu wciskało gaz lub inaczej opisując jakby ktoś mu odciął na chwilę dopływ paliwa i znowu puścił.

Nie wiem jak było przedtem bo jak go kupiłem to już tak miał. Przy kupnie zgłaszał błąd EGR i szarpał ale dało się jeździć więc uznałem, że jak uporam się z EGR to problem zniknie jednak nie zniknął a szukam już z trzy miesiące przyczyny tego szarpania Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Co już robiłem:
- Wyjąłem i wyczyściłem EGR, zrobiłem adaptację w Forscan - nic nie pomogło.
- Wymieniłem EGR na drugi bo akurat miałem w garażu działający po Peugeocie 1.6 HDI, zrobiłem adaptację w Forscan - nic nie pomogło.
- Wymieniłem filtr paliwa (nie było żadnych opiłków) i filtr powietrza - nie pomogło.
- Zaślepiłem całkiem EGR ale już tylko profilaktycznie i oczywiście nadal bez poprawy.
- Przejechałem z 900 km z dodatkami czyszczącymi wtryski - poprawiły się korekty ale na szarpanie nie pomogło.
- Wymieniłem cały komplet rozrządu i olej (wcześniej płukanka) - to akurat poza poszukiwaniem przyczyny szarpania ale na szarpanie nie pomogło.
- Zrobiłem test przelewowy wtryskiwaczy ale wszystkie oddają po 23ml po 4 minutach na rozgrzanym silniku.
- Sprawdziłem korekty wtryskiwaczy w Forscan ale wszystkie są w zakresie 0,85 do 1,2 (nie są stałe dla jednego cylindra, “wędrują” pomiędzy cylindrami najczęściej w przedziale 0,95 - 1,05).
- Wyciągnąłem wtryskiwacze, zajrzałem kamerką do cylindrów i nie widać tam niczego co by mnie zaniepokoiło.
- Profilaktycznie ściągnąłem końcówki wtryskiwaczy i je wyczyściłem jak już je miałem na stole - po zamontowaniu okazało się, że korekty pozostały takie same więc nic to nie poprawiło a jak szarpał w przedziale 1800-2200 tak szarpie. Wtryskiwacze włożone z nowymi podkładkami i oringami powrotu.
- Zrobiłem adaptację wtryskiwaczy, “układały” się przez jakieś 100km i wróciły do tych samych wartości.
- Ciśnienia paliwa na listwie wtryskowej w Forscan: FRP i FRPD się pokrywają chociaż FRP czasem nieznacznie zejdzie poniżej FRPD.
- Profilaktycznie wymieniłem czujnik ciśnienia na listwie wtryskowej ale bez zmian w szarpaniu.
- Wyczyściłem DPF z trzy razy w tym czasie - profilaktycznie pianą w otwór czujnika ale przymierzam się jeszcze do demontażu i potraktowaniu go mocniejszym ciśnieniem.
- Dla pewności wymieniłem uszczelnienia na rurze od przepustnicy i skręciłem dokładnie rury od turbo (tutaj na pewno nie ma nieszczelności).
- Odpinałem też przepływomierz ale z odpiętym szarpało tak samo.
- Sprawdzałem jeszcze czy zawór podciśnieniowy zmienia geometrię turbo ale tam wszystko wygląda OK.
- Dzisiaj wymieniłem przepustnicę (przy robieniu porządków znalazłem w garażu po Peugeocie 1.6 HDI). Ta w samochodzie miała o połowę mniejsze oporności niż ta z garażu - nie poprawiło się.

Po tych wszystkich pracach wykluczam EGR (bo jest całkiem zaślepiony a nawet jak nie był to po podmianie nic się nie zmieniało), wykluczam wtryskiwacze bo po czyszczeniu ani trochę się nie zmieniło, filtr paliwa raczej też bo po wymianie nic się nie zmieniło, szczelność rur dolotowych też wykluczam, przepustnicę też bo ta po HDI była na pewno sprawna. Przepływomierz sprawdzony tylko “na oko” a nie przyrządami bo nie wiem jak je fachowo sprawdzić więc podrzućcie jak to zrobić i jakie powinny mieć parametry.

Mam multimetr, mam Forscan i chiński UCDS. Jeśli ktoś ma pomysł co monitorować w interfejsie i jakie powinny być poprawne parametry to jestem otwarty na sugestie.

Poza tymi powyżej to nie mam za bardzo pomysłu gdzie jeszcze szukać przyczyny tego szarpania i co jeszcze sprawdzić więc będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Brunoc ; 28-09-2024 o 14:36
Brunoc jest offline   Odpowiedź z Cytatem