Temat: [Mondeo 2007-2014] Hak holowniczy automat
View Single Post
Stary 04-10-2010, 09:51   #7
grafmarr
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 30-04-2010
Model: Mondeo MKIV Kombi Ghia
Silnik: 2.5T
Rocznik: 2007
Postów: 209
Domyślnie Odp: Hak holowniczy automat

Jako uzupełnienie mojej poprzedniej wypowiedzi w tym temacie podaję jak ja poradziłem sobie z tematem haka. Hak Westfalia i dedykowaną dla Mondeo MK4 wiązkę elektryczną 13-pin firmy Jaeger (produkuje te wiązki dla Forda) kupiłem w sklepie internetowym. U lakiernika zdemontowałem tylny zderzak i zrobiliśmy wycięcie w zderzaku według szablonu z dokumentacji haka. W lokalnym serwisie samochodowym (nie ASO Forda) zamontowałem belkę haka, potem założyliśmy zderzak u lakiernika (malowanie nie było potrzebne). Wiązkę elektryczną montowałem sam, bo wymaga rozebrania części poszycia wewnętrznego w samochodzie. Mając już negatywne doświadczenia w tym zakresie jak robią to mechanicy w ASO (połamane zaczepy i zatrzaski plastików, co powoduje później niedokładny ich montaż i spasowanie, a w konsekwencji skrzypienie i odstawanie poszczególnych elementów). Udało mi się rozebrać wszystkie niezbędne elementy bez żadnego wyłamania i po podłączeniu wiązki i ponownym zmontowaniu plastików nic nie skrzypi, czyli jest tak jak było przed montażem.
Wiązka elektryczna z modułem CAN działa po podłączeniu tylko w podstawowych funkcjach elektrycznych (działają wszystkie światła). Aby wykorzystać dodatkowe funkcje CAN trzeba wiązkę aktywować w systemie przy pomocy IDS-a, co niestety wymaga wizyty w ASO. W moim przypadku było tak, że panowie w ASO, gdy im powiedziałem po co przyjechałem do serwisu (że chcę aktywować wiązkę elektr. do haka) w ogóle nie wiedzieli o czym mówię. Nie pomagała nawet instrukcja od montażu wiązki w której opisano procedurę aktywacji, bo była niestety tylko w języku niemieckim i angielskim. Na szczęście po bezskutecznym tłumaczeniu panom w recepcji został wreszcie zawezwany "człowiek od obsługi IDS-a", który po paru minutach tłumaczenia zrozumiał co trzeba zrobić. Sama aktywacja zajęła już tylko kilka minut i skasowali mnie na coś koło 80 zł. Wszystkie funkcje działają jak należy.
grafmarr jest offline   Odpowiedź z Cytatem