Temat: [Mondeo 2000-2007] nie działa klimatyzacja, nie chłodzi.
View Single Post
Stary 01-05-2009, 09:30   #1
salo5
ford::average
 
Avatar salo5
 
Zarejestrowany: 02-09-2005
Skąd: Lubsko, POLAND
Model: Mondeo
Silnik: TDCi 115KM
Rocznik: 2005 FL
Postów: 182
Domyślnie nie działa klimatyzacja, nie chłodzi.

Witam!

Kupiłem Mondeo MKIII 2005 FL 115KM TDCi z Denso.
No i niestety nie działa w nim klimatyzacja, nie chłodzi.

Przeczytałem jeden temat na forum, ale nie rozwiązał on moich problemów.

Wyjąłem dzisiaj sterownik klimatyzacji (ten co jest przy wiatraku, który chyba jest również odpwiedzaialny za wentylację chłodnicy) i sam wiatrak wraz z plastikową obudową i pobadałem co i jak i to co zauważyłem to opisuję.

1) Do "kostki" (sterownika) dochodzi wiązka kabla (3 żyły), na których jest 12V + chyba sygnał sterujący.
Na dojściu czyli przed skrzynką jest 12V, więc tu chyba wszystko ok.

Przy włączonej klimatyzacji niezależnie od biegu za tym sterownikiem jest zawsze 0V, z tym że badane na otwartym obwodzie, byc może jest jakieś zabezpieczenie przed podaniem napięcia jeżeli nie ma obciążenia, ale nie sądzę.
Zatem po wyjściu ze sterownika ("kostki") nie ma wcale napięcia.

2) Rozebrałem ten sterownik.
Masa niby przejście ma wszędzie gdzie powinna.
Jest tam także coś na kształt rezystora klimatyzacji z Mondeo przed FL. Sprawdzone miernikiem - przejście jest.
Ogólnie ten sterownik w środku wygląda nienajgorzej.

3) Ostatnim elementem sprawdzenia był wiatrak. Podałem mu 12V z akumulatora i nie ruszył.
Jak na moje powinien ruszyć, ale może ma w sobie jakiś czujnik, termistor czy coś - nie wiem.
Zatem po podłączeniu wiatraka do 12V a aku - wiatrak nie kręci.

4) Teraz najciekawsze.
Jeżeli pojeżdzę trochę ze 3-4 min to temperatura (pokazywana na zegarach) jest w połowie skali i wiatrak działa.


5) Gdy włączę klimatyzację, to objawy sa takie, że przez kilka sekund jest słyszalne "coś" głośniej (chyba agregat) a potem jest wyłączany automatycznie i cykl sie powtarza.


Chciałbym prosić o pomoc Was Forumowiczów.

Co u mnie nie dziala tak jak potrzeba?

6) Czy po wyjściu ze sterownika na otwartym obwodzie powinno byc jakieś napięcie?
7) Czy po podaniu napięcia bezpośrednio z akumulatora wiatrak powinien zakręcić?
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Czy można jakoś sprawdzić co jest nie tak za pomocą komputera pokładowego? Zrobić jakiś test?
9) Jakies inne porady, spostrzeżenia?


Jeszcze raz błagam wręcz o pomoc, bo lato tuż tuż a klimy nie ma Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam!
__________________
... . ... ... discjockey szczerzy kły znad konsolety ... ... . ...
http://forum.fordclubpolska.org/imag...ine=1241382287
salo5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem