View Single Post
Stary 02-02-2014, 10:07   #25
Vadero
ford::advanced
 
Avatar Vadero
 
Zarejestrowany: 10-02-2008
Skąd: Katowice
Model: Fiesta mk7 x2, mondeo mkIV 2.5T
Silnik: 1.4 tdci, 1.4 benzyna, 2.5T
Rocznik: 2009, 2009, 2012
Postów: 353
Domyślnie Odp: Czy klimatyzacja powinna być cały czas włączona?

Cytat:
Panowie w mondku to wiadomo że na mrozie kompresor się nie włączy, ale rozmawiałem ze znajomym ,który ma seata i twierdzi na 100% że kompresor pracuje cały czas, wentylatory oba po odpaleniu chodzą. Spieraliśmy się o to że on twierdzi że jak nie ma czynnika w układzie to w seacie można zatrzeć kompresor bo cały czas chodzi nawet bez czynnika. Ja natomiast z doświadczenia wiem że bez czynnika klima nie odpali bo są czujniki ,które na to nie pozwolą.
Dziwne te seaty... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
nic nie jest dziwne - gość wnioskuje że mu działa klima po tym, że mu wentylatory pracują - w matizie (w ktorym sam montowałem klimę), jeszcze nie miałem czynnika w układzie a po wciśnięciu guzika AC wentylator zapieprzał na drugim biegu - po prostu w niektórych autach włączenie samego guzika z automatu odpala wentylatory, co wcale nie znaczy ze uruchomiła się klima. Tak samo świecenie się lampki na prycisku AC nie znaczy ze klima działa Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

klimatyzacja nie działa poniżej pewnej temperatury - jest to gdzies w granicach właśnie wspomnianych +5 stopni. Jet to regulowane w zależności od auta - albo zwykłym termistorem przy parowniku, albo czujnikiem ciśnienia w układzie, albo jednym i drugim. W uproszczeniu wynika to z praw fizyki - jak na zewnątrz masz np -10 stopni,i powietrze o tej temperaturze jest zasysane przez dmuchawę, to tak naprawdę ta klima miałaby grzać a nie chłodzić - od razu parownik byłby zamrożony.

Co do tego o co pytał autor wątku - doradca może w niejasny sposób wyjaśnił pewną właściwość, ale w sumie miał chłop trochę racji.
Chodzi o to, że tylko kiedy klima pracuje (naprawdę pracuje, czyli jest cieplej niż te +5 stopni) to wtedy sprężarka zasprzęgla się i krąży czynnik w układzie klimatyzacji. W tym czynniku znajduje się olej smarujący sprężarkę. Kiedy klima nie działa to sprężarka nie ma smarowania - co jak wiadomo na dłuższą metę nie jest za zdrowe dla niej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. (ponieważ pasek wielorowkowy cały czas kręci sprężarką). Dlatego powinno się jeździć jak najwięcej na włączonej klimie, żeby zapewnić odpowiednie smarowanie sprężarce. Wiadomo że w mrozy to nierealne, ale jak masz taki dzień jak np dzisiaj - odwilż i +7 to włącz tą klime, niech sie przesmaruje. Jak się nie jeździ dużo na klimie, też warto czasem o niej pomyśleć i odpalić ją parę razy w tygodniu na choćby pół godzinki, żeby zwiększyć jej żywotność.
Vadero jest offline   Odpowiedź z Cytatem