View Single Post
Stary 06-03-2018, 12:38   #30
siwy05
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 23-09-2010
Skąd: Focus Klub Polska
Model: Focus MK3 FL
Silnik: 1.5EB 182KM
Rocznik: 2015
Postów: 108
Domyślnie Odp: Diesel premium. Czy jest sens dopłacać?

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
@siwy05
Spalanie 7000 L to 30 tyś złotych
W tym czasie cysterna przewiezie paliwa za 65000x2x20 = 2 600 000 PLN
Czyli różnica w koszcie transportu to 1.15%?
Kierując się Twoja logiką w km to na południu Polski paliwo byłoby z Czech lub Słowacji (względnie z Austrii - gdzie bywa tańsze jak w Polsce) gdyż z A jest to Krakowa bliżej niż jakiejkolwiek rafinerii (Orlen czy RG). Czy może stacje Orlen i RG na południu kupuja paliwo w Czechowicach Dziedzicach, a może Jaśle?

Paliwo na stacji w DE jest droższe jak w PL o ok. 10%. To co, w PL mają wyższe marże na stacjach o 10% Czy cena w hurcie paliwa w Niemczech jest tańsza o 9%?

Jak w wytłumaczysz?
Nie chodzi o to ile paliwa przewiezie cysterna, ale ile tańsze będzie przewiezienie paliwa ze Schwedt, w skali makro oszczędności są liczone w miliony.
Stacje w Niemczech mają paliwo drożej od nas ze względu na inne obciążenia podatkowe, sam pewnie wiesz, że koszt paliwa w paliwie to koło 40%, reszta to marże i podatki. Kupując u nich paliwo na eksport rozliczane jest to zupełnie inaczej, w cenie "gołego surowca" bez dodatków fiskalnych.
Przyznam, że nie siedzę w rynku paliwowym aż tak mocno, tak jak pisałem siedzę w transporcie, więc nie znam dokładnych stawek hurtowych.
Zresztą same oficjalne stawki hurtowe są niewiele warte, przykład?
Ceny hurtowe w Orlen, ja tankuję paliwo wg tej ceny minus 9 groszy, stawka na słupku mnie nie interesuje. Karty paliwowe od UTA umożliwiają rabat 13,5gr na stacji na granicy, też od ceny spot. Też ciężko wytłumaczyć, skoro Orlen sprzedaje w cenie x, to jakim cudem stacje mogą mieć cenę x - 13,5grosza?

Ostatnio edytowane przez siwy05 ; 06-03-2018 o 12:40
siwy05 jest offline   Odpowiedź z Cytatem