View Single Post
Stary 16-02-2009, 12:14   #7
peterpz
ford::professional
 
Avatar peterpz
 
Zarejestrowany: 31-07-2006
Skąd: Warszawa
Model: [MK4] Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi (140KM -> 163KM -> 188KM / 402 NM)
Rocznik: 2012
Postów: 1,056
Domyślnie Re: [Mk1][1.8TD] Kąt wtrysku - kto z was ustawiał? Jaki lepszy?

Cytat:
Napisał rustin
a to nie jest tak że jak sie przyśpieszy wtedy lepiej sie zbiera i lepiej odpala?u mnie tak jest.
Do pewnego momentu. Jest coś takiego jak idealny kąt dla danej temperatury i trzeba się w to wstrzelić. Zbyt szybki zapłon nie spowoduje lepszego odpalania, tylko je pogorszy. Silniki te mają po 10 lat i w każdym coś się wyrobiło. Przez to zapłon się powoli lubi opóźnić, więc zalecane jest lekkie "kopnięcie" zapłonu na wcześniejszy.

Cytat:
Napisał motorek26
ustawiać ustawiałem i nigdy nie używałem żadnych przyrządów zawsze ustawiam na słuch tak żeby ładnie chodziło jak prawdziwy dieselek i żeby nie kopcił i ma ładnie odpalać od strzału :fcp1
My tak właśnie ustawiamy. Ja, gdy kupiłem mondka to chodził dobrze ale dość miękko. Na ciepłym trzeba było chwilę pokręcić aby zapalił. Przy zmianie rozrządu zdecydowaliśmy lekko przyspieszyć zapłon i efekt jest super. Silnik dużo lepiej odpala i lepiej chodzi. Operacja była wykonana właśnie na słuch, teraz silnik nie jest za głośny (głośny = wczesny zapłon) ani za miękki (miękka, cicha praca = późny zapłon i kiepskie odpalanie). Ale co ważne to to przyspieszenie było nie o 2mm ani o 1mm, tylko o jakieś ułamki milimetra. Ledwo widać znak na kole pasowym, że to było przesuwane. Nawet ułamek stopnia robi różnicę w pracy silnika, a przesunięcie o taką wartość jest prawie niewidoczne ale efekt odczuwalny. Ktoś niedoświadczony może przesunąć o milimetr lub dwa i przeleci od razu ze zbyt późnego zapłonu w zbyt wczesny lub odwrotnie - poprawy nie zauważy. Ważne, żeby znaleźć odpowiedni punkt, tak że na mrozie po zadziałaniu korektora silnik dobrze odpala (wtedy może chodzić głośno) a jak się zagrzeje to żeby praca się trochę wyciszała (ale lekki stukot słychać). Za pierwszym razem nie musimy tego znaleźć, można szukać metodą prób i błędów o ile ktoś ma czas. Trzeba mieć prawie zegarmistrzowską precyzję.
__________________
Aktualnie: Mondeo MK4 Liftback, 2012, 2.0TDCi (140KM -> 163KM -> 188KM / 402 NM) oraz Fiesta MK7 5D, 2015, 1.0 80KM
W rodzinie również: Mondeo MK3 HB, 2004r, 2.0TDCi; Mondeo MK2 HB, 1999r, 1.8TD
peterpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem