View Single Post
Stary 09-08-2009, 11:05   #5
IRONANT
ford::average
 
Avatar IRONANT
 
Zarejestrowany: 02-07-2009
Skąd: Warszawa
Model: S-max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2010 (po liftingu)
Postów: 53
Domyślnie Odp: Opony do s-maxa

Cytat:
Podstawowe pytanie brzmi: Czy powinno się używać opon w innym rozmiarze niż podaje producent? Ja chciałem założyć węższe opony (205mm) ale fachowcy mi to odradzili. Argument był taki, że auto ma w homologacji podane, w jakich oponach może być eksploatowane. Jeżeli używasz innych opon to masz przechlapane jeśli dojdzie do wypadku. Rzeczoznawca zmierzy drogę hamowania, obejrzy opony, sprawdzi homologacje i w sądzie zezna, że ... auto było niesprawne technicznie, nie spełniało norm zadanych przez producenta.
Znalazłem na forum że jeździsz na 16" kołach i oponach 215/60 R16. Czy taska oponka wyrabia w zakrętach i nie daje podsterowności przy prawie 2 tonowym aucie? A co z hamowaniem? Nie masz z tym problemu. Bo rozumiem komfort powinna dawać najlepszy bo ma prawie 13 cm wysokości i tłumi nasze dziury w jezdniach. Bo rozmiar 17 i 18 to nie tylko kwestia wyglądu auta, ale także większej szerokości gumy (powierzchni styku z asfaltem) i niższego profilu co dale mniejszy kąt znoszenia opony i lepiej trzyma się w zakręcie. Ponadto jest kwestia przeniesienia mocy - czy taka opona przenosi wystarczająco moc czy przy byle wciśnięciu gazu ślizga się? Miałeś możliwość przetestować jakieś inne gumy czy tylko te 16"?
IRONANT jest offline   Odpowiedź z Cytatem