View Single Post
Stary 16-12-2019, 19:33   #1
scaraab
ford::beginner
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 19-12-2014
Skąd: Krk
Model: Mondeo
Silnik: 1,8
Rocznik: 2004
Postów: 41
Domyślnie Opiłkująca pompa wysokiego ciśnienia w aucie z 2013r

Temat piszę ku przestrodze: nawet zakup zdawałoby się auta ze znaną przeszłością w ASO nie gwarantuje spokoju. Nowe auta są coraz gorszej jakości. Uchodzące za bezproblemowe diesle PSA stosowane w fordach: s-max/galaxy/mondeo po 2007r również bywają wadliwe nawet te zdawałoby się bezpieczne po 2010r z wyeliminowanymi wadami DPF-a czy ukł. wtryskowego. Otóż zakupiłem w.w. s-maxa po sprawdzeniu jego historii serwisowej również dzięki uprzejmości jednego z Userów. Auto miało robioną tylną klapę i prawy tylny błotnik (drugi lakier), wymieniany tylny zderzak. Tyle. Przelot 113kkm 5lat. Zakup w ASO. Na razie pomijam pewne dane bo tego nie odpuszczę sprzedawcy. Przegląd podbity w ASO, obszerna dokumentacja z kontroli auta po sprowadzeniu, zrobili duży przegląd z wymianą wszystkich filtrów i olei z filtrem paliwa włącznie, poprosiłem też o podniesienie mocy ze 136km do 165km aby nie było że poza ASO, i jeśli to oczywiście w tym silniku jest możliwe na zasadzie ogólnie w Fordzie znanej. Zostało to też zrobione ( a przynajmniej tak twierdzono). Zakup w leasingu. Pięknie. Do czasu. Starałem się auto dokładnie przejrzeć przy kupnie silnik suchy poza delikatnym zapoceniem przy rozrządzie, pod spodem sucho ale też ciasna zabudowa osłonami uniemożliwiała mi dokładniejszy ogląd, miska w każdym razie jak pieprz, brak śladów po myciu silnika. Jestem Lekarzem nie mechanikiem dlatego szukałem w ASO a nie jak wcześniej w komisach z różnym skutkiem. Ostatnio robiłem przegląd roczny ( w październiku na SKP) i wydało mi się że tył silnika jest zawilgocony. Podjechałem więc do kolegi a on na to : cieknie Ci pompa paliwa (wysokiego ciśnienia?) - standard w tych autach. Trzeba ją regenerować, zwykle kończy się jednak na prostej wymianie uszczelek. Tia... Pompa opiłkuje: jest zaorana podobno jak mało. Kolega mówi że nie widział takiego przypadku w tej generacji TDCI od PSA. Przyjechał pompiarz potwierdził: czeka mnie regeneracja, wymiana szyny common raila, przewodów paliwa, czyszczenie baku, naprawa wtryskiwaczy lub wymiana (tu zobaczymy najpierw co tam siedzi i czy jest uszkodzone czy nie i czy jest w ogóle przewidziana możliwość naprawy/regeneracji), na dodatek dzień wcześniej zatankowałem do pełna. Ponieważ jak do tej pory wszystko było robione w ASO, wezwałem rzeczoznawcę PZMotu aby wykonał ocenę stanu. Auto muszę zrobić bo jeździć czymś trzeba, auta już raczej nie zwrócę ze względu na demontaż pompy (ale w życiu nie spodziewałbym się takiego finału) tu raczej pozamiatane, ale o zwrot za naprawę będę walczył. Wnioski: pompy paliwa w Fordzie w dieslu dalej opiłkują, dalej ciekną o czym nie wiedziałem, starsze diesle z wyciętym dpf-em są lepsze ( z systemem siemensa) ja mam albo Delphi albo Denso - to się okaże po VIN i po dokładniejszym przyjrzeniu się częściom. Szacowany koszt naprawy od 4 do 10tyś zł jeśli wymiana wtrysków będzie potrzebna. We wstępną wycenę wchodzi: - regeneracja pompy, wymiana szyny common rail (bo nie ma szans jej doczyścić na 100%) wymiana/regeneracja wtryskiwaczy, wymiana przewodów paliwa, wymiana filtrów, spuszczenie paliwa z baku i jego płukanie, być może wymiana regeneracja DPF i jego wtryskiwacza - ten może do wyceny dowalić swoje windując naprawę powyżej 10tyś zł. Miałem trzy lata temu s-maxa z 2008r: tak mi się wydawało że silnik pracował spokojniej i był mocniejszy (140hp). Ale czas robił swoje i nie byłem pewien. Teraz jestem. Jeśli chodzi o odczucie poza wspomnianym porównaniem do starszego s-maxa: silnik palił bez problemu nawet przy ostatnim -7st.C na zimno i gorąco, nie kopcił (poza wypalaniem dpf-a gdzie raz mi smagnął na niebiesko bo akurat zaczął proces jak uciekałem ze skrzyżowania), palił mi średnio z całej eksploatacji 6,5litra. Paliwo tylko BP lub Orlen ultimate lub verva. Na wszystko mam faktury podobnie z serwisami olejowymi (cały jeden - zrobiłem nim 10tyś, km) z ASO. A miałem tylko wymienić rozrząd - okazało się że oem był INA i taki założyłem równocześnie z inspekcją pompy... ciąg dalszy na pewno będzie. Zobaczymy gdzie i jak się skończy.

Ostatnio edytowane przez scaraab ; 16-12-2019 o 20:04
scaraab jest offline   Odpowiedź z Cytatem