Temat: [Fusion] Typowe awarie i usterki
View Single Post
Stary 28-10-2009, 18:48   #20
Michal_BB
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-01-2005
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Ford Fusion
Silnik: 1,4 16V + LPG
Rocznik: 2003
Postów: 42
Domyślnie Odp: Awarie Fusiona

Cześć,

Jak pewnie wielu z Was, ja także notuję sobie wszystkie koszty związane z eksploatacją mojego Fusiona. Auto kupiłem nowe w salonie i 19-ego listopada stuknie mu sześć lat, na liczniku obecnie jest 215 kkm. Naprawy, które miałem w trakcie eksploatacji:

na gwarancji (przy przebiegu ok. 15-20 kkm): wymiana pompy wody i amortyzatorów tył
110 kkm: wymiana cewki, świec i przewodów wn (ASO, 980 zł netto)
134 kkm: wymiana pompy paliwa (ASO, 840 zł netto)
145 kkm: wymiana łożyska półosi, poduszki silnika, pompy paliwa (ASO nie uznało gwarancji na pompę bo mam gaz, naprawa w warsztacie, pompa z Allegro za 100 zł, całość ok. 500 zł)
170 kkm: usuniecie korozji na dole 3 drzwi (ASO, naprawa gwarancyjna)
188 kkm: wymiana amortyzatorów tył (warsztat, 660 zł netto)
209 kkm: konserwacja i nabijanie klimatyzacji (warsztat, 70 zł netto)
212 kkm: naprawa rozrusznika (warsztat, 300 zł netto)
215 kkm: wymiana pompy wody (warsztat, 440 zł)

Wydawać by się mogło, że to dużo, ale to "tylko" ok. 3.800 zł. Piszę "tylko", bo całość eksploatacji za te sześć lat (bez kosztów paliwa i utraty wartosci auta), to 28.600 zł (w tym przeglądy, części eksploatacyjne - klocki, oleje, paski, opony, żarówki etc., ubezpieczenie, montaż i serwisowanie gazu, itp.). Tak więc usuwanie awarii stanowi tylko 13 % kosztów eksploatacyjnych, a uwzględniając koszty paliwa jeszcze mniej. Stąd ja osobiście uważam że Fusion jest stosunkowo mało awaryjnym pojazdem. Dla mnie np. jest szokiem że jeszcze jeżdżę na fabrycznym tłumiku i że na komplecie klocki plus tarcze robi się ok. 100 kkm. Silniczek chodzi równiuteńko. Powiedziałbym nawet, że Fusion zasługuje na uznanie radzieckiej myśli technicznej: "gniotsa, nie łamiotsa..." :-D

Ale next time na pewno coś 4x4 :-)
__________________
Pozdrawiam,
Michał
Michal_BB jest offline   Odpowiedź z Cytatem