View Single Post
Stary 17-12-2018, 09:31   #1
edward74
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 07-06-2016
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 10
Domyślnie Ciągły tryb wypalania DPF. DPF_SOOT_LD: 300%

Problem dotyczy Mondeo 2011 TDCi 163KM.

Jakiś czas temu na komputerze pojawił się problem z zapchanym filtrem DPF. Filtr został wyjęty, wyczyszczony i zamontowany ponownie.
Po tej operacji filtr nadal się zapychał. Okazało się, że dopalacz zwiększający temperaturę spalin w filtrze przecieka. Dopalacz został wymieniony na nowy egzemplarz, a DPF ponownie wyjęty i wyczyszczony.
Po założeniu filtra przy pomocy FORscan zresetowałem zapamiętane wartości DPF, jednak wyzerował się tylko pid DPF_LOAD, natomiast DPF_SOOT_LD pozostaje cały czas na poziomie 300%. Użycie opcji resetowania wszystkich wartości adaptacyjnych w FORscan także nie pomogło.
Później próbowałem zresetować ten parametr także w warsztacie który specjalizuje się w DPFach, a nawet w oficjalnym serwisie Forda.
Niestety DPF_SOOT_LD cały czas wskazuje 300%.

Efekt jest taki, że chwilę po uruchomieniu silnika auto wchodzi w tryb czyszczenia filtra: obroty stają się nierówne, spalanie zwiększa się, pojawia się znacząca turbodziura, a temperatura DPFu (odczytywana z PIDu CATEMP2) zwiększa się do 550-600 stopni. Taki tryb pracy trwa cały czas, przy czym DPF_LOAD zmniejsza się, a DPF_SOOT_LD cały czas pozostaje 300%.
Powoduje to, że auto spala ogromne ilości paliwa, które dodatkowo cofa się do komory silnika i rozrzedza olej.
Od kilku dni komputer paliwowy po kilku minutach od uruchomienia silnika zaczyna pokazywać tylko kreski (" -- ") zamiast konkretnych wartości liczbowych (spalania, zasięgu, itp.).

Serwis Forda stwierdził, że komputer ich nie pozwala na przeprowadzenie statycznej regeneracji filtra, ponieważ nie jest on zapchany (zgaduję, że stwierdza to na podstawie wartości DPF_LOAD, która rzeczywiście pozostaje na normalnym poziomie). W związku z tym nie próbowałem też sam przeprowadzać statycznej regeneracjij FORscanem.

Jedyny pomysł jaki mi pozostał, to wymiana czujnika różnicy ciśnienia połączonego z DPFem. Chociaż nie sądzę, aby to pomogło, ponieważ pid DP_DPF pokazuje poprawne (moim zdaniem) wartości: 1kPa na biegu jałowym i 10-15kPa w trakcie jazdy.

Znalazłem na różnych forach kilka osób, które miały właściwie dokładnie taki sam problem, ale żaden z wątków nie podaje czy (i jak) problem został rozwiązany.

Może ktoś tutaj miałby jeszcze jakiś pomysł?

/Darek.
edward74 jest offline   Odpowiedź z Cytatem