View Single Post
Stary 19-03-2017, 21:43   #11
skiba-262
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-09-2015
Skąd: Gdańsk (Gdynia)
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCi 85kW
Rocznik: 2014
Postów: 9
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Drodzy koledzy.
Problem się ciągnie, ja czytam wiele i próbuję coś działać, a jak gasło tak gaśnie. U mnie temat wciąż nie rozwiązany więc piszę kolejnego posta.

1. Zaglądałem pod akumulator, nie mam tam żadnych wiązek, a wszystko co napotkałem po drodze rozłączałem, psikałem kontakt spray'em, lecz nie pomogło.
2. Grzebałem w masach podłączonych na progu obok fotela pasażera z przodu. To nie to. Odkręcałem śruby, czyściłem styki. Nie pomogło.
3. Wyciągałem Liczniki, odpinałem złączkę, ruszałem kabelkami to nie to. Pukałem w każde wiązki gdzie tylko popadnie (w komorze silnika w okolicy za akumulatorem, wiązkę która idzie od alternatora do bezpieczników pod maską, wiązkę która idzie wzdłuż przegrody między komora silnika a kabiną, wiązki pod nogami pasażera, wiązki które idą w progu pasażera z przodu, kable które idą ze Smart Boxa pod nogami pasażera w stronę liczników) - bez efektów.

Do każdego (1, 2 i 3) mam zdjęcia jak to u mnie przebiegło, zabieram się do zrobienia manuali z tego, ale jakoś nie ma kiedy)

Przyszła zima i jakby problem się uspokoił. Nadeszły mrozy i gasło jakby mniej. Nie zmienia to faktu że gasło i gaśnie.

Kupiłem interfejs Viaken'a i zainstalowałem sobie FORscan.
Kod:
===PCM DTC P003A:16-2D===
Kod: P003A - Przekroczony limit programowania polozenia mechanizmu sterowania cisnieniem doladowania turbosprezarki/sprezarki doladowujacej A

Dodatkowe symptomy usterki:
 - Napięcie w obwodzie poniżej wartości progowej

Status: 
 - DTC obecny w czasie wydania polecenia
 - Kontrolka usterki wyłączona przy tym DTC

Moduł: Moduł sterowania pracą silnika (Power Train Chain Control Module).

===END PCM DTC P003A:16-2D===

===OBDII DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Diagnostyka pokładowa II

===END OBDII DTC Brak===

===SASM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł czujnika kąta skrętu układu kierowniczego

===END SASM DTC Brak===

===ABS DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł układu przeciwblokującego ABS / Układu przeciwpoślizgowego TCS

===END ABS DTC Brak===

===HCM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł regulacji reflektorów

===END HCM DTC Brak===

===BCMii DTC U2010:11-6C===
Kod: U2010 - Podświetlenie przełącznika

Dodatkowe symptomy usterki:
 - Obwód zwarty do masy

Status: 
 - DTC zmienił się w usterkę stałą - usterka sporadyczna w czasie wydania polecenia
 - Kontrolka usterki wyłączona przy tym DTC
 - Test nie został ukończony

Moduł: Modul sterujacy ukladami nadwozia

 Zamrożone ramki :
-GLOBTIM: 934639 s - Globalny czas rzeczywisty
-TOTDIST: 217083.0 km - Całkowity (przebyty) dystans
-MAINECUV: 12.50 V - Zasilanie główne sterownika ECU
-ESTSERUN: Tak  - Status silnika - silnik pracuje
-ESTSECRK: Nie  - Status silnika - silnik w fazie rozruchu
-INCARTMP: 10 °C - Temperatura wewnątrz pojazdu
===END BCMii DTC U2010:11-6C===

===SRM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł rozpoznawania mowy

===END SRM DTC Brak===

===PDM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Zespół sterujący drzwiami pasażera

===END PDM DTC Brak===

===DDM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Modu drzwi kierowcy

===END DDM DTC Brak===

===RCM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł układu SRS

===END RCM DTC Brak===

===PAM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł systemu wspomagającego parkowanie

===END PAM DTC Brak===

===HVAC DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja

===END HVAC DTC Brak===

===RFA DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Siłownik funkcji zdalnego sterowania

===END RFA DTC Brak===

===ACM DTC Brak===
Pomyślny odczyt DTC, nie było kodów błędów

Moduł: Moduł sterujący sprzętu audio

===END ACM DTC Brak===

===IPC DTC U3006:17-68===
Kod: U3006 - Obwód zasilania A modulu sterujacego

Dodatkowe symptomy usterki:
 - Napięcie w obwodzie powyżej wartości progowej

Status: 
 - Wczesniej zapisany kod DTC - nieobecny w czasie wydania polecenia.
 - Kontrolka usterki wyłączona przy tym DTC
 - Test nie został ukończony

Moduł: Moduł sterujący tablicą rozdzielczą

===END IPC DTC U3006:17-68===
PCM DTC P003A:16-2D - to rozumiem i wiem gdzie szukać problemu bo już sobie poczytałem.

BCMii DTC U2010:11-6C Kod: U2010 - Podświetlenie przełącznika
Dodatkowe symptomy usterki: - Obwód zwarty do masy

Nad tym pracuję, ale nie mogę za nic zrozumieć o który przełącznik może chodzić. Jak wpatruję się w poszczególne z nich to wydaje mi się że wszystkie przełączniki na desce się podświetlają. Może coś w module sterowania klimą/nawiewem bo tam pokrętła jakby słabiej świecą.

Kluczowy dla sprawy wydaje się tu jednak:
===IPC DTC U3006:17-68===
Kod: U3006 - Obwód zasilania A modulu sterujacego

Dodatkowe symptomy usterki:
- Napięcie w obwodzie powyżej wartości progowej

Szukałem, co to za obwód sterujący. Znalazłem schemat do wersji poliftowej na forum. Wyszukałem sobie obwód zasilający A i prosze, jest:
https://drive.google.com/open?id=0B8...mlVOTN6UW5fUVE

No to dalej: Czytam że obwód zasilania do liczników "Cluster supply" idzie z Smart Junction Boxa z Wtyczki o oznaczeniu: C1BP02-C-73 (gdzie 73 to chyba nr pinu). Zacząłem szukać o jaki moduł chodzi. Znalazłem w jednym wątku na forum że:
Kod:
ENGINE JUNCTION BOX - skrzynka w komorze silnika
SMART JUNCTION BOX - skrzynka w nogach pasażera
REAR JUNCTION BOX - skrzynka w bagażniku

moduł czyli Smart................ box różnie też mówią BSI, GEM znajduje się w kabinie w "nogach" pasażera pod schowkiem, będzie miał oznaczenie np: 7G9T-14A073-DC
Było też foto więc dodaję:
https://drive.google.com/file/d/0B8a...ew?usp=sharing

Oznaczenie wtyczek GEM'a - znalazłem na forum lub gdzieś w sieci:
https://drive.google.com/file/d/0B8a...ew?usp=sharing

Żadna wtyczka nie pasuje do obrazka, ale założyłem że może coś źle czytam, lub w wersji przed listowej i po liftowej lekko zmienili oznaczenia. Schemat był od poliftowej, a grafika z nr wtyczek nie wiem.
Zacząłem bawić się tymi wtyczkami, pukać leciutko w GEM'a ale nic to nie dawało. Czekałem aż podświetlenie zgaśnie, a przez ostatni sezon zimowy nie działo się to za często (wspomniałem o tym na początku posta). Gdy zgasło "macałem wtyczki" Pukałem w obudowę GEM'a, delikatnie poruszałem kablami w wiązkach. Nic. Kompletnie nie miało to wpływu.

Idźmy dalej. Pewnego lutowego wieczora gdy znowu zgasło mi podświetlenie postanowiłem załączyć całą elektrykę w aucie. Wszystkie możliwe odbiorniki.
a) grzane fotele (oba na full),
b) wentylator na full
c) światła (wszystkie nawet halogeny)
d) grzane szyby (obie)
e) radio

I... i załączyły się liczniki. Zacząłem zdejmować obciążenie. Wyłączyłem światła, wyłączyłem radio. Zacząłem stopniowo obniżać bieg wentylatora i podświetlenie zgasło. Procedurę powtórzyłem 3-4 razy. Za każdym razem efekt ten sam. Załączę wszystko co mam w różnej kolejności i wyłączę w różnej i gdy tylko wyłączam znaczący odbiór: np. grzane szyby lub fotele, lub wszystkie światła to podświetlenie znika, liczniki się wyłączają.

Stwierdziłem, okazuje się że z perspektywy czasu, błędnie że jeśli napięcie jest za wysokie i moduł sterowania licznikami się boi przekroczenia napięcia i się wyłącza dla bezpieczeństwa a do tego po maksymalnym obciążeniu elektryki w aucie wszystko wraca do normy to: WINY jest alternator. Tłumaczyłem sobie, że pewnie daje za duże napięcie, albo jakieś dziwne skoki napięcia, a to wyzwala błąd w konsoli liczników i wyłącza je wraz z podświetleniem wszystkich odbiorników na desce. Wymieniłem alternator – myślę a co mi szkodzi. Wymieniłem na używany sprawny z alledrogo za 120zł. Niestety pudło. To nie to. Jak gasło w nieoczekiwanych momentach, tak gaśnie (Mam zdjęcia z wymiany alternatora i manual też kiedyś zrobię – jak się uporam z tymi problemami w końcu kiedyś, ogólnie bardzo pomógł jeden wątek na forum i filmik z youtube: https://www.youtube.com/watch?v=ry51uoug4HU)
Treść jaką znalazłem na forum brzmiała:
Kod:
Luzujesz napinacz, ściągasz pasek, odkręcasz pompę wspomagania na podpiętych przewodach (ułatwi wyjęcie alternatora), odkręcasz przewody od altka, odkręcasz altek i wyciągasz do góry.
I teraz tak sobie siedzę i myślę. O co tu chodzi i co dalej. Nie poddaję się.
Opcje jakie mi się klarują:
1) Liczniki do wymiany
2) GEM do wymiany
3) Jakaś wiązka gdzieś coś…

Mam nadzieję że ten post będzie komuś pomocny w przyszłości eksploatacji i szukaniu przyczyny podobnej usterki w Mondeo MK4 lub innego pojazdu z TDCi 2.0 130KM z 2007r.

Proszę o poradę, w którą stronę iść. Może jestem w stanie coś jeszcze zdiagnozować FORscanem? Może ktoś poleci dobrego elektryka samochodowego w Trójmieście, bo samemu lepiej odpuścić? (niby się nie poddaję jeszcze ale może ktoś za parę zł pomoże zdiagnozować, nie wiem. Myślę tylko głośno.)

Marcin.

Ostatnio edytowane przez skiba-262 ; 20-03-2017 o 21:20
skiba-262 jest offline   Odpowiedź z Cytatem