View Single Post
Stary 11-02-2017, 12:04   #104
fiouek
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 23-05-2015
Model: Mondeo mk4
Silnik: 2.0
Rocznik: 2007
Postów: 1
Domyślnie Odp: niedziałający centralny zamek od strony kierowcy

Ja ostatnio walczyłem z zamkiem od strony kierowcy, objawy były takie, że trzeba było parę razy nacisnąć przycisk na pilocie żeby zamek powoli zamknął drzwi i tak samo było przy otwieraniu. Na przyszłość dla wszystkich żeby zaoszczędzić trochę kasy - można sobie poradzić z problemem kupując obojętnie jaki zamek i wymieniając silniczki wewnątrz zepsutego zamka z samochodu.
Strona kierowcy - wersja 10pin w ASO kosztuje około 920zł, używane zamki tego typu w okolicach 200 - 300 zł, a najtańszy jaki udało mi się kupić (lecz nie ta strona, którą potrzebuję) wyszedł 30zł + przesyłka więc wydaje mi się, że naprawienie tego elementu poprzez podmianę silniczków jest opłacalne.
Po kolei co trzeba zrobić i na jakie rzeczy bardziej istotne zwrócić uwagę (pomijam opis jak co robić z takich rzeczy, które już były na forum):

1. Otwieramy drzwi - na boku widnieje gumowa zaslepka, odkręcamy śrubę wewnątrz, wyjmujemy zamek, wyjmujemy klamkę i odkręcamy śrubę na torx w miejscu gdzie był lewy uchwyt klamki

2. Zdejmujemy tapicerkę drzwi i zrywamy delikatnie wygłuszenie - u mnie pomogło podgrzanie farelką tego kleju - robi się plastyczny

3. Wykręcamy trzy śruby z zamka (z boku drzwi) - wysuwamy delikatnie w prawo zamek, odpinamy wtyczkę z wiązką, odpinamy linkę wewnętrznej klamki ( delikatnie podważyć białą spinkę w miejscu malutkich zaczepów, po czym linkę można wyjąć z cięgna)

4. Zamek obracamy o 90 stopni i powinien bez problemu wyjść z drzwi.

5. Od zamka trzeba oddzielić część, która idzie do zewnętrznej klamki i bębenka zamka - są dwa zaczepy przy części z miejscem na wtyczkę - wysuwamy je, po czym wypinamy linkę idącą do cięgna klamki (z niebieską spinką) po czym wysuwamy metalowe cięgno idące do miejsca na bębenek zamka i można rozdzielić część z zamkiem i wtyczką od części z cięgnem klamki i miejscem pod zamek.

6. (Zajmujemy się już częścią 'z wtyczką pod wiązkę'.) Odkręcamy większą śrubę na torx (z takim szerszym kołnierzem) i zdejmujemy plastikową nakładkę z zamka.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

7. Odkręcamy dwie większe śruby pod torx i wysuwamy część z zamkiem z części z elektryką i oddzielamy te elementy (jedno cięgno trzeba wysunąć spod sprężynki - od otwierania zamka, wtedy łatwo wyjdzie).

8. Wykręcamy najmniejszą śrubkę z białego cięgna z dwoma sprężynkami, obracamy zamek na drugą stronę i wykręcamy wszystkie śrubki z obudowy, na tej samej stronie jest jedno małe cięgno które wyjdzie do góry, gdy ściśniemy zabezpieczenie na środku.

9. Delikatnie ciągniemy do góry pokrywkę ze śrubkami, zdejmujemy po kolei wszystkie zębatki (jeśli brudne to można umyć w nafcie i nasmarować ponownie wazeliną techniczną).

10. Wyjmujemy silniczki - można delikatnie podważyć, montowane są na wcisk na dwóch pinach.

11. Numery silniczków są na zdjęciu (końcówki nr są różne w silniczkach z lewej i z prawej, ale działają tak samo) - oraz wymiary jeśli ktoś by przypasował taki silniczek z jakiegoś innego urządzenia lub zabawki (pod 12V). W przypadku mojego zamka szczotki w większym silniczku praktycznie nie istniały, a mniejszy w ogóle nie reagował. Można próbować wymieniać szczotki w tym silniczku, ale u mnie pomogło tylko w większym, a wymiana jest bardzo trudna.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

12. Analogicznie składamy wszystko - wklejam zdjęcia zamka jakby ktoś nie wiedział jaka kolejność. (Zębatka stykająca się do silniczka ze ślimakiem wchodzi wypustem pomiędzy dwa końce sprężynki nad którą się obraca - po zamontowaniu musi odbijać w dwie strony)
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez fiouek ; 11-02-2017 o 12:22
fiouek jest offline   Odpowiedź z Cytatem