Temat: [Tourneo Courier] Kompresja cylindr
View Single Post
Stary 27-03-2020, 09:52   #17
Spuki
ford::beginner
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 22-09-2014
Skąd: Szczecin
Model: Tourneo Courier
Silnik: 1.0 EB
Rocznik: 2016
Postów: 28
Domyślnie Odp: Kompresja cylindr

Cześc

Tak w celu uzupełnienia chcę Was poinformować że poskłądany szlifowany silnik wytrzymał 1000 km Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

I ponownie...pękł tłok. Tym razem inny ale dokładnie w tym samym miejscu co poprzedni. Przyczyną mogła być ponownie zachowawcza jazda ponieważ docierałem silnik jak emeryt. Nie mniej od samego początku np. podczas jazdy pod górkę na 3 biegu i wciskając gaz wydobywał się z silnika metaliczny krótkotrwały dźwięk (człowiek myślał że sie wszystko musi ułożyć).

Zdenerwowany nie inwestowałem w tłok tylko poszedłem po mniejszej linii oporu i kupiłem dół silnika z tłokami i korbowodem - zapłaciłem 2000 PLN.

Rozkładając silnik po drugiej awarii uderzył mnie fakt że wałki rozrządu i wszystko co znajduje się pod pokrywą zaworów było suche jak pieprz, również turbosprężarka która wcześniej zaczynała dmuchać olejem do dolotu była w marnej kondycji. Tloki które miały przejechane 1000 km były wytarte (całkowicie zdarta czarna powierzchnia) styku tłok cylinder. Nawet na tłokach wyjętych po pierwszej awarii czarna powierzchnia była obecna z lekkimi śladami zużycia a miały przebieg 60000 km.

To wszystko dało mi do myślenia i oznaczało problem z układem smarującym a najpewniej z pompą oleju. Po pierwszej awarii został rozebrana i wyczyszczona i być może została źle złożona. To by tłumaczyło 1000 km po którym silnik się poddał.

Kupiłem dół silnika, miał zamontowaną pompę, pozostałe graty jak uszczelki etc. i złożyłem wszystko do kupy. Oddałem też turbo do regeneracji koszt 1200 PLN.

Od momentu złożenia przejechane już 12000 km i wszystko pięknie działa. Turbo suche, silnik z wzorową kompresją i nie borący grama oleju (miałem obawy co do tego nieszczęsnego dołu ale okazał się wyjątkowo zdrowy).

Silnik nie ma dla mnie tajemnic, jeżeli macie pytania co do konstrukcji, wymiany rozrządu etc. walcie śmiało.

Miałem problem z rozrządem ponieważ potrzeba specjalnych blokad do ustawienia podjechałem do mechanika i zapytałem za ile ustawi mi rozrząd jak przywiozę silnik, podał cenę która byłą ceną blokad więc kupiłem blokady i zrobiłem to sam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

W ASO żądają ok. 2500 PLN za wymianę rozrządu, drogo. Rolka 100 pasek 250 więc robocizna i silikon wyceniona na 2150 PLN. A nie ma tu technologii kosmicznej

We wszystkim pomogła też książka Hynes-a, nieocenione źródło wiedzy.

Pozdrawiam

Radek
Spuki jest offline   Odpowiedź z Cytatem