View Single Post
Stary 19-03-2017, 18:38   #24
Aleksander1404
ford::average
 
Avatar Aleksander1404
 
Imię: Chris
Zarejestrowany: 18-02-2015
Model: Ford Focus II
Silnik: 2.0 Duratec-HE
Rocznik: 2005
Postów: 118
Domyślnie Odp: "Zalecenia" Forda co do właściwego oleju - prawda czy fikcja

Zauważyliście pewną prawidłowość co do olejów o lepkości "30" i "40" w odniesieniu do ich klasy jakości?? Większość olejów (i to w większości firm olejowych) obecnie sprzedawanych o lepkości "30" ma (przeważnie) niższą klasę jakości niż oleje o lepkości "40". Dla olejów o lepkości "30" klasa jakości to przeważnie SL, a dla olejów o lepkości "40" klasa jakości to już SN lub nawet SM. Zatem można chyba powiedzieć, że oleje o lepkości "40" są "jakościowo" lepsze niż oleje o lepkości "30"...

Ostatnio "odkryłem" kolejne rzeczy, które potwierdzałby tę "fikcję" z zaleceniami Forda co do konkretnej lepkości olejów. Z Ford Polska uzyskałem informację, że Ford zaleca do mojego auta (po nr VIN dostałem tę informację) olej 5W30 i 5W20, natomiast nie zezwala na stosowanie oleju 5W40 bo... cyt.: "Nie wiemy, jakie mogą być konsekwencje stosowania oleju silnikowego o lepkości 5W40".

Zatem pierwsza "nieścisłość" to taka, że skoro instrukcja zaleca jedynie olej 5W30 i żaden inny, to czemu Ford zaleca mi teraz 5W20?? Czyli z "30" na "40" to źle, ale na "20" (który przecież się różni od "30") to już żaden problem...

Druga nieścisłość to taka, że przeglądając oleje dostępne na rynku, znalazłem olej (nie będę robił reklamy wiec nazwę pominę) o lepkości 5W40 A3/B4 (przypomnę zalecenia Forda to 5W30 A1), który... spełnia normę Forda WSS...913D (a nawet przewyższa bo norma w instrukcji to WSS...913B). Czyli Ford nie dopuszcza oleju 5W40, a tu nagle znajduje olej 5W40 A3 (wiec nie FE - energooszczędny), który spełnia normę Forda...

Zawsze można powiedzieć, że producent tego oleju "oszukuje" i podaje nieprawdę co do tej normy ale sądząc po cenie (40 zł za litr) jest to raczej renomowana firma i nie pozwoliłaby sobie na takie numery... Z resztą zapytałem w Ford Polska o co chodzi z tym olejem - dlaczego spełnia normy Forda skoro to olej 5W40 do tego A3, a Ford Polska na to... no właśnie nic, widać nie wiedzą jak to wytłumaczyć.

Ostatnio edytowane przez Aleksander1404 ; 19-03-2017 o 18:45
Aleksander1404 jest offline   Odpowiedź z Cytatem