Temat: [S-MAX 2006-2015] kod błędu PCM DTC P244C:00-6D
View Single Post
Stary 21-09-2019, 07:46   #55
protechm
ford::amateur
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 22-05-2016
Skąd: Białystok
Model: Mondeo mk4
Silnik: 2.0
Rocznik: 2012
Postów: 7
Domyślnie Odp: kod błędu PCM DTC P244C:00-6D

Wiem, że temat stary ale poruszę bo miałem taki sam problem z błędem p244c i udało mi się go bardzo tanim kosztem rozwiązać. Co prawda posiadam 2.2 tdci 200km ale układ DPF jest albo taki sam albo podobny a już na pewno zawór pary ze świecą która wypala wspomaga wypalanie DPF jest taki sam.
A więc problem jest tego typu, że kiedy wywala ten błąd najpierw należy się upewnić, że bezpiecznik jest od DPF jest cały - ja go nie sprawdzałem bo u mnie wypalanie było inicjowane a problem tkwił w tym, że katalizator nie osiągał wystarczająco wysokiej temperatury aby wypalić DPF - i wtedy właśnie wyskakuje ten błąd p244c - dopóki tego błędu nie skasujemy DPF sam nie zacznie się już wypalać. Mój wniosek był taki, że zawór pary się zapchał i nie był wstanie wtryskiwać paliwa do wydechu.
Tak więc lokalizujemy zawór pary - znajduje się przed katalizatorem, aby ułatwić sobie dostęp można zdjąć - nie wiem jak ta część się nazywa ale jest to taka blacha jakby stabilizująca przykręcona do ławy.
Odpinamy przewód paliwowy zaworu pary i ściągamy wtyczkę od świecy.
Nakrętka trzymająca zawór na pewno będzie mocno zapieczona dlatego zanim zaczniemy szarpać (klucz 22) polecam popryskać odrdzewiaczem + wd40 odczekać troche, potem znowu żeby spenetrowało. Polecam również użyć palnika i porządnie nagrzać to miejsce - bardzo ułatwia odkręcenie, po tych zabiegach udało mi się lekko odkręcić zawór a to już połowa sukcesu.
Wyciągamy na stół i następnie trzeba dobrać się do świecy, polecam użyć do tego imadła tak aby było jak złapać. Próbujemy odkręcić znowu używając chemii i na koniec palnik. U mnie świeca kręciła się razem z przewodem masy więc go odciąłem a przy zakładaniu znowu zlutowałem. Jak wyjmiemy świece to trzeba udrożnić kanał którym idzie paliwa - na bank będzie zatkany.
Do tego polecam psikać chemią, moczyć - środek do DPF, środek do kominków itp same preparaty mogą nie wystarczyć temu przyda się cienki drucik - może być od spawarki np - taki drut który łatwo się nie złamie, bo jak złamie się w środku to zawór trzeba będzie kupić nowy (ponad 900 zł). Czyścimy drucikiem aż udrożni się i przejdzie na wylot w miejsce gdzie montowana jest świeca. Co jakiś czas warto przedmuchać sprężonym powietrzem. Ogólnie trochę trzeba się z tym czyszczeniem pobawić, ale uważam że warto zamiast kupywać odrazu nowy za niemałe pieniądze.
Na koniec wszystko montujemy do kupy tak jak było i można śmiało wypalać, różnica będzie odrazu - łatwo osiąga temperaturę i po tym zabiegu po raz pierwszy Forscan doprowadził u mnie do końca proces wypalania DPF.
Jeszcze jedno - jak świece wyjmiecie to warto sprawdzić czy grzeje - podpiąć na krótko 12v, będzie widać czy zadymi trochę.

Mam nadzieje, że post komuś pomoże. Mechanik na pewno zaleci odrazu wymianę całego zaworu 930 zł + koszt robocizny, bo tak po prostu jest łatwiej i pewniej. Mnie to wyniosło 35 zł na Chemie + czas.
protechm jest offline   Odpowiedź z Cytatem