Temat: [Focus 2011-2014] Wymiana silnika o kodzie JQDA 1.6EB
View Single Post
Stary 12-03-2018, 10:56   #33
krychu.s
ford::beginner
 
Imię: Krystian
Zarejestrowany: 12-05-2016
Skąd: Warszawa
Model: Focus Mk3 Kombi Trend Sport
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2012
Postów: 25
Domyślnie Odp: Wymiana silnika o kodzie JQDA

Cześć wszystkim,

Przy okazji sprzedaży turbiny od silnika, postanowiłem nieco odświeżyć temat, ponieważ ktoś może mieć podobną sytuację w przyszłości.

Otóż od wymiany minęło już sporo czasu i kilometrów (20k), więc mam parę uwag i doświadczeń.
- Przede wszystkim, jak opisałem parę postów wyżej silniki JQDA i JTDB różnią się turbosprężarką oraz jej sterowaniem, co wymusza zmianę kolektora ssącego oraz przełożenia paru elementów z poprzedniego silnika.
- Błąd, który wyskakiwał (P0017) odnośnie położenia wałka rozrządu - wymieniłem rolkę na tym wałku, rozrząd został ponownie ustawiony, problem już nie występuje
- Raz miałem sytuację, w której silnik przy gwałtownym przyspieszeniu (wyprzedzanie na 3) zadławił się i strzelił błędem oraz komunikatem "Awaria silnika". Po wyłączeniu silnika, błąd zniknął, po wizycie u mechanika okazało się, że komputer stwierdził przeciążenie turbiny, które jak podejrzewam związane jest ze złą mapą silnika (mapa od wersji JQDA 150 KM), ponieważ powyżej 4,5 tys. obrotów ich specyfika znacząco się różni.

Innych problemów nie stwierdzono, silnik pracuje bez zarzutu, spalanie na poziomie jak przed wymianą silnika. Mówiąc krótko - to działa.
krychu.s jest offline   Odpowiedź z Cytatem