View Single Post
Stary 24-04-2011, 20:49   #1
aresch
ford::beginner
 
Imię: aresch
Zarejestrowany: 21-01-2011
Skąd: Toruń
Model: Fiesta MK6
Silnik: 1.4 TDCI
Rocznik: 2004
Postów: 10
Domyślnie BRAK MOCY - sprawdzanie przyczyny krok po kroku MK2 1.6 TDCI 109KM

Witam.

Co prawda temat braku mocy był niejednokrotnie już poruszany, ale myślę że w tym poście trzeba skupić wszystkie opinie, jako że z brakiem mocy walczę już 2 miesiące i przejrzałem już "cały" internet nie doszedłem do rozwiązania problemu.

Turbina w ogóle się nie załącza, bo gazując na postoju przewody gumowe od IC wcale nie twardnieją. Nie porusza się też sterowanie geometrią turbiny.

Z rzeczy, które domyślam się, że należy sprawdzić w takim przypadku to:
1. "Ruchowość" kierowniczki zmiany łopatek turbiny.
2. Szczelność układu IC.
3. Szczelność przewodów podciśnienia.
4. Pompa VAKUM (podciśnienia).
5. Zawór sterowania podciśnieniem (taki brązowy).
6. Zbiorniczek podciśnienia (taka czarna puszeczka).
7. Zabrudzony EGR.

Ale dodatkowo za brak mocy odpowiada wiele czujników i tu proszę o poradę.
Podajcie sposoby na sprawdzenie każdego z czujników w dolocie (jakie powinny wskazywać wartości), tj.

1. Przepływomierz.
2. Czujnik temp. powietrza dolotowego.
3. Czujnik ciśnienia pow.
4. Czujnik położenia wału (czy jakoś tak)

U mnie na przykład kierowniczka sterowania turbiną mechanicznie śrubokrętem jak ją ruszam to porusza się luźno, jak włączę silnik poruszy się tylko nieznacznie, jak gazuje na postoju to w ogóle nie reaguje, a dopiero jak gaszę silnik to się poruszy w pełnym swoim zakresie (tak mi się przynajmniej wydaje) w każdym bądź razie porusza się mocno.

Jako, że autko zakupiłem w styczniu, wymieniłem do tej pory: olej, fltr oleju, filtr paliwa, filtr kabinowy, filtr powietrza.

Dodatkowo czyściłem zawór EGR, ale po wyjęciu go wydmuchałem pędzelkiem suchą sadzę i skręciłem z powrotem.

Jeszcze ewentualnie zapytam czy warto jeszcze raz wyjąć EGR i zajrzeć pod śrubki torx i przeczyścić część sterowaną elektrycznie (silniczek).

Ponadto przez telefon kolega mi poradził ostatnio, żebym dobrał się do tych dwóch silniczków krokowych sterujących otwarciem przepustnicy bo może to też być jeden z powodów braku mocy.

Od razu za jednym zamachem proszę napisać czy pompkę VAKUM można wymontować odkręcając tylko te dwie śruby, bez obaw o wylanie oleju, a jeśli tak to jak i ją sprawdzić, labo jak ją sprawdzić bez wykręcania, np Wakuometrem (wówczas jakie powinien wskazywać wartości)

Jeśli chodzi o zawór sterowania podciśnieniem. Posiada on 3 wejścia dla wężyków. U mnie jeden idzie do góry silnika gdzieś w okolice listwy zasilania wtrysków i tam jest zaślepiony, drugi idzie do sterowania "gruchy" turbiny, a trzeci poprzez zbiorniczek podciśnienia idzie do pompki VAKUM. W takim celu czemu ten jeden jest nie używany i zaślepiony.

Troszkę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że moderatorzy wyrażą przychylność na rację bytu dla tego tematu.

Ostatnio edytowane przez aresch ; 26-04-2011 o 11:00 Powód: Uściślenie tematu
aresch jest offline   Odpowiedź z Cytatem