View Single Post
Stary 04-12-2014, 16:58   #44
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Trochę danych technicznych Transit.

Zdejmij klocki i jarzmo z tarczy hamulcowej




Teraz potrzebna będzie nasadka 65mm. Nakrętka po prawej stronie ma prawy gwint, nakrętka po lewej lewy gwint, nakrętka z lewym gwintem ma na sześciokącie nacięcie identyfikujące (widoczne na zdjęciu). Ze względu na olbrzymi moment potrzebna jest długa dźwignia lub rura do przedłużenia.





Kiedy nakrętka jest ju z wykręcona, można zsunąć piastę z tarczą z tulei. Trzeba to robić ostrożnie, tak aby nie zniszczyć gwintem tulei wewnętrznego simmeringu. Trzeba być także przygotowanym na możliwość wypadnięcia bieżni zewnętrznego łożyska


Teraz należy ściągnąć pierścień ABS-u z piasty, który jest na nią wciśnięty. Warto użyć przed ściąganiem np WD40.
Pod centralną śrubę ściągacza przygotowałem specjalny metalowy krążek, dzięki temu znajdujący się pod nim simmering nie ulegnie zniszczeniu. Krążek musi być dostatecznie gruby aby nie wygiął się podczas ściągania pierścienia.




Następnie odkręcamy śruby mocujące tarczę z piastą, potrzebna jest końcówka Torx T50. Do odkręcenia użyłem klucza udarowego.




Tarcza jest wciśnięta na piastę i należy użyć nieco większej siły, aby te elementy rozłączyć. Warto zastosować ponownie WD40.
Ja zamocowałem tarczę w imadle i użyłem aluminiowego drążka (jak dźwigni) do przeciągnięcia piasty przez tarczę.




Teraz należy dokładnie oczyścić piastę przy pomocy ściernych materiałów i posmarować cienką warstwą pasty przeciwko zapiekaniu (miedzianą).



Załóż nową tarczę na piastę, upewnij się, że jest prawidłowo założona (nie odwrotnie). Zamocuj całość w imadle, stosując aluminiowe kątowniki, tak aby nie uszkodzić tarczy.
Następnie oczyść metalową szczotką śruby mocujące tarczę z resztek środka zabezpieczającego przed odkręceniem, cztery sruby symetrycznie rozmieszczone wkręć i dociągnij tarczę do kołnierza piasty.
Następnie wykręć śruby, na wszystkie nanieś środek zabezpieczający przed odkręceniem (ja użyłem Loctite 243 Medium Strength Threadlocker) i dokręć z prawidłowym momentem.



Teraz wciśnij pierścień ABS-u na piastę. Ja użyłem aluminiowego pobijaka i młotka, upewnij się że jest równo wciśnięty.

Montaż następuje w odwrotnej kolejności, do nowych tarcz zawsze używaj nowych klocków, do wciśnięcia tłoczków zacisku można użyć klucza nastawnego zamiast specjalnego narzędzia. Pamiętaj o podłączeniu przewodów czujników zużycia klocków.
Pamiętaj aby zwilżyć łożyska piasty czystym olejem do dyfra i jeśli sporo go wyciekło podczas pracy, trzeba go uzupełnić aż do przelania wlewu.

---------------------------------------------

Mój dopisek: wątek pokazuje jak zdjąć piastę z dyfra, pozwala więc na zorientowanie się, jak należy postępować przy ewentualnej wymianie łożysk piasty. Wystarczy jeszcze dobry pobijak, młotek i sprawa jest załatwiona...

Prośba:
może któryś z kolegów zna momenty dokręcania śrub tarczy oraz nakrętki centralnej - przydałoby się je tu zamieścić...

Dzięki uprzejmości kolegi marekpz podaję momenty dokręcania:


Śruby mocujące płytę mocującą zacisk hamulcowy 115 Nm
Śruby mocujące płytę mocującą zacisk hamulcowy - pojazdy serii 460 186Nm
Śruby mocujące zacisk hamulcowy 31Nm
Śruby mocujące zacisk hamulcowy - pojazdy serii 460 34Nm
Złączka przewodu hamulcowego do zacisku hamulcowego 18Nm
Nakrętka mocująca piastę koła – o średnicy kołnierza 51 mm - napęd na przednie koła 450Nm
Nakrętka mocująca piastę koła – o średnicy kołnierza 44 mm - napęd na przednie koła 300Nm
Śruby półosi - napęd na tylne koła 134Nm
Śruby półosi - napęd na wszystkie koła 134Nm
Śruby mocujące piastę koła i tarczę hamulcową kpl. 70Nm
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-11-2020 o 22:20
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem