View Single Post
Stary 21-12-2017, 08:49   #1
p4damczyk
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-07-2017
Skąd: Zielona Góra
Model: Renault Laguna Coupe
Silnik: 2.0 dci 150
Rocznik: 2009
Postów: 35
Domyślnie P0017 - złe ustawienie rozrządu, czy wadliwe fazy rozrządu?

Cześć,
część z Was pewnie kojarzy mój wcześniejszy wątek opisujący moje przygody (a raczej problemy) z mocno przegrzanym 1.6 ecoboost.
Wątek: https://forum.fordclubpolska.org/sho...d.php?t=268616

Wygląda niestety na to, że historia z samą głowicą już za mną, ale silnik wciąż cierpi na bolączki dot. spadków mocy.
Po odpaleniu auto jedzie super, wszystko jest OK. Żadnych szarpnięć, żadnych spadków mocy, do niczego się nie przyczepię (no, może do lekkiego szarpania na luzie na postoju, ale to też nie jest nic mocno wyczuwalnego).
Jeżdżąc po mieście, chcąc czy nie chcąc wchodzimy nierzadko na niski zakres obrotów (<1500obr - ot, choćby na postoju na światłach). I niestety, za którymś razem przy takich obrotach zapala się kontrolka AUTOSTART STOP OFF. Diagnozując przyczynę tego faktu napotykam na błąd P0017 -Crankshaft Position - Camshaft Position Correlation (Bank 1 Sensor B) (czyli w skrócie błąd korelacji włka rozrządu z wałem korbowymm odczyt zdaje się z pierwszego cylindra). Zaznaczam, że to się dzieje TYLKO na niskich obrotach. W trasie przy obrotach w zakresie (1800-4000) NIGDY tego nie uświadczę.
Problem jest o tyle ważny, że od momentu jego wystąpienia auto traci moc na niskich obrotach, za co bezpośrednio winię (nie tylko ja.. mechanicy również) turbosprężarkę.. słychać, że startuje zdecydowanie później.. Standardowo to jest jakieś 1600obr. .. gdy mamy ASS OFF (a więc odnotowano P0017) jest to jakieś 2300-2500 obrotów. Czyli po prostu tracimy na elastyczności, auta nie jest już przyjemnością, trzeba piłować po wyższych biegach żeby było dynamicznie.

I teraz do rzeczy:
Rozrząd był wymieniony parę tysiecy km temu (przebieg 198tys. aktualnie),
wymieniono także oba wariatory sterujące zmiennymi fazami rozrządu. Do tego sprawdzono wszystkie 3 czujniki położenia wałów rozrządu/korbowego(chyba, że jest więcej) i oba elektrozawory sterujące zmiennymi fazami.
Niestety, błąd P0017 jak występował, tak występuje. Mogę go skasować, ale powróci przy którymś zejściu na niskie obroty. Pomaga wtedy jedynie ponowne odpalenie auta i auto odżywa... do momentu wystąpienia tego błędu po raz kolejny Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
I teraz analizując dalej - co może być nie tak. Czy winne może być niskie ciśnienie oleju? Co prawda żaden błąd czy kontrolka na to nie wskazuje, ale auto ma już trochę przejechane, a miało też trudną przeszłość, więc panewki zapewne też prosiłyby się o wymianę, a sam wał korbowy o szlif chyba.
Zastanawiałem się też nad użyciem ceramizera, które być może delikatnie uszczelniłby dół silnika przez co samo cisnienie oleju mogłoby delikatnie wzrosnąć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Nie wiem czy dobrze kombinuję..
No bo ciężko mi uwierzyć, że obu mechaników 2 razy źle ustawiłoby rozrząd, a co dziwniejsze -czujnik wykrywałby to tylko na niskich obrotach.
Jeden z mechaników coś wspominał o tym, że jest problem ze zmiennymi fazami, jedno koło ponoć się wciąż spóźnia.

Dwóch różnych mechaników rozłożyło ręce...


PS. Znalazłem wczoraj kartkę z błędami zaraz po zakupie auta (czyli sprzed zakładania nowej głowicy i jakichkolwiek prac. Był już wtedy bliźniaczy błąd do P0017 - P0008 - P0008 is a generic OBD-II code indicating an issue with the engine control module (ECM) detecting a variation in the mechanical timing between the crankshaft and bank 1 camshaft.
Bank 1 refers to the side of the engine that contains cylinder #1.
Czyli niejako to samo - jakiś błąd rozrządem, dot. cylindra 1.

Jakieś propozycje? Co jeszcze sprawdzić?
Jak dobrze pójdzie to jeszcze do znajomego w ASO podstawię auto, może tam znajdą się jakieś mądre głowy, które na coś wpadną...

PS. 2 - pytania w stylu "po co reanimowałeś silnik po takim przegrzaniu?" proszę sobie odpuścić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez p4damczyk ; 21-12-2017 o 08:58
p4damczyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem