Temat: [Mondeo 2014- ] Przytarty silnik. 1.5 EB
View Single Post
Stary 16-11-2017, 01:02   #192
the_eagle
ford::average
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 07-09-2006
Skąd: Warszawa
Model: kiedyś mondeo MK5
Silnik: kiedyś 1.5 EB
Rocznik: był: 2016
Postów: 95
Domyślnie Odp: Przytarty silnik. 1.5 EB

Zużycie oleju w 1.5 EB jest u mnie zerowe...tzn nie mam żadnych widocznych ubytków po między wymianami. Wymiany co 20tys ...samochód zbliża się do 60tys km i od 2 lat zero problemów z czymkolwiek w tym z olejem. Pierwsze słysze aby ktoś ze znanych mi osób które mają 1.5 EB w ogóle myślał o dolewaniu oleju...a znam co najmniej kilka osób i kilka aut w firmie. Dlatego prośba o nie opowiadanie bajek że 1.5 EB pije olej bo to kompletna nie prawda - jeżeli tak jest to wynik jakiejś awarii i tyle. A co do zużycia oleju na autostradzie to zdarzało mi się jechać po kilka tyś km z prędkościami momentami zaczynającymi się od 2...i nie zauważyłem ŻADNYCH ubytków oleju. Olej sprawdzam przed wyjazdem w trasę praktycznie zawsze.

Druga sprawa to opowiadanie o 20 tys km jako długim okresie między przeglądowym to kompletna bzdura, którą powtarza sie jak mantra bez kompletnej znajomości tematu. Oleje dziś a te w latach 90tych to co najmniej dwie rewolucje o olejach mineralnych nie będę nawet wspominał. Dziś w ciężarówkach wymienia się oleje co 100tys km(!) o ile to olej syntetyczny. Ford ma chyba jeden z najbardziej konserwatywnych okresów między przeglądowych tj co 20tys km i dla niektórych diesli co 30tys km...w żadnym wypadku przy normalnym użytkowaniu to nie jest dużo...a wręcz przeciwnie przy dzisiejszych olejach to mało...

Owszem można myśleć o zmniejszeniu km po między wymianami oleju jeżeli np jeździmy tylko po mieście i co chwilę gasimy samochód - auto stoi non stop na dworze i w komorze silnika skrapla sie para wodna która dostaje sie do oleju...albo jak jeździmy w sposób wyścigowy na torze (mondeo? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) to OK ale na 95% użytkowników 20tys to optymalny okres między przeglądowy... Dla porównania w fordzie ka - w silniku fiata 1.2 ford zaleca wymianę oleju co 20tys a fiat co 30tys... ten sam silnik. W przypadku 1.4 TSI mamy wymiany oleju co 30tys a problemy z tym silnikiem na pewno nie wynikały ze zbyt rzadkich wymian oleju ale z oczywistych błędów konstrukcyjnych...
__________________
--
Pozdrawiam
Rafał

W pogoni za marzeniem

Ostatnio edytowane przez the_eagle ; 16-11-2017 o 01:10 Powód: dodanie akapitu...
the_eagle jest offline   Odpowiedź z Cytatem