View Single Post
Stary 04-02-2015, 21:49   #1741
Henryk M
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Model: Focus
Silnik: 1,8 115KM
Rocznik: 2002
Postów: 0
Domyślnie Odp: Migająca sprężynka - po raz kolejny.

uzupełnienie wiadomości o objawy i powody wymiany 2 masy.

Moja wizyta w ASO spowodowana była tym że chciałem dowiedzieć jakie są zarejestrowane błędy w związku z mrugającą kontrolką świec żarowych gdy nie mogłem uruchomić silnika kiedy był ciepły.

W serwisie przy przekazaniu samochodu do badania komputerowego na ciepłym silniku był były problemy z odpaleniem, dość długo trzeba było kręcić rozrusznikiem, a słychać było jakby na pracującym silniku ktoś kręcił rozrusznikiem w końcu samochód odpalił i silnik pracował poprawnie. nie mrugała kontrolka świec żarowych przy kilku próbach gaszenia i odpalania silnika.
Kolejnym z argumentów użytym przez obsługę były drgania pedału sprzęgła oraz opinia, że przy takim przebiegu 215 tys. to już 2 masa powinna być wymieniona.

Po badaniu komputerowym okazało się, że nie można zmierzyć ciśnienia na szynie zasilającej prawdopodobnie czujnik z 2 masy może podawać złe informacje do sterowania pompą paliwa. Zarejestrowane w pamięci błędy dotyczyły pompy paliwa.

Poinformowano mnie, że sprawdzono pompę i filtr paliwa czy nie ma opiłki metalu . Na całe szczęście okazało się że układ paliwowy jest czysty.

Zaprzyjaźniony mechanik wymienił 2 masę stwierdził jednak nie była aż w takim złym stanie. Na forum przeczytałem, że warto przy wymianie 2 masy sprawdzić rozrusznik. Okazało się że trzeba było wymienić szczotki i tulejki. Po tej naprawie rozrusznika kreci bardzo krótko a silnik odpala bez problemów również na zimnym silniku. Zdarzyło się że nie korzystałem z samochodu przez 3 tygodnie. 2 krotnie przekręciłem kluczy do tzw. pyknięcia kiedy kończy się grzanie świec silnik odpalił bez problemów.

Po tych naprawach byłem pewnych że wszystko jest OK. jeździłem tylko na krótkich odcinkach i nie było problemów. Dopiero gdy wyjechałem na dłuższy wyjazd okazało się że po zgaszeniu silnika i próbie ponownego uruchomienia zaczyna migać kontrolka świec żarowych. Odłączyłem akumulator, ale nic się nie zmieniło. Pozostała tylko laweta. osoba która mnie ściągała powiedziała, że prawdopodobnie problem jest z czujnikiem wałka rozrządu. Z Lawety zjechałem na silniku który odpalił gdy ostygł.

Na forum opisane są podobne przypadki, że gdy na ciepłym silniku zaczyna świecić kontrola świec żarowych to uszkodzony czujnik wałka rozrządu.
Kupiłem oryginalny czujnik forda do silników tdci. Wymiana była banalnie prosta więc zrobiłem sam. Po wymianie przejechałem ok 30 km w celu sprawdzenia czy na ciepłym silniku po zgaszeniu silnik ponownie odpali. Sprawdzał 3 krotnie kontrolka nie mrugała silnika odpalał bez problemu.

I przy kolejnej dłuższej trasie problem wrócił. Zatrzymałem się na chwilę i nie mogłem ponownie uruchomić silnika znów migająca kontrolka świec żarowych.

Czekanie na to by silnik ostygł było irytujące więc wyjąłem wtyczkę z czujnika wałka rozrządu sprawdziłem jak zachowa się kontrolka świec po przekręceniu kluczyka w dalszym ciągu mrugała, ale po włożeniu wtyczki już było OK silnik odpalił bez problemu. Po powrocie do domu sprawdziłem jak bedzię odpalał na ciepłym silniku, co się stanie czy znów włączy się kontrolka świec żarowych ale wszystko było OK. 3 razy odpalił bez problemu dopiero przy 4 kolejnej próbie ponownie zaczęła mrugać kontrola więc wyjąłem wtyczkę z czujnika wałka rozrządu i kontrola przestała świecić silnik podpalił bez problemów

Czujnik wałka był koloru czarnego. Po wymianie czujnika wałka rozrządu silnik pracuje równo i jakby przybyło mocy.

Sugestie z forum:

1. Słaby styk na wtyczce - zobaczę co da się zrobić z wtyczką może pójdzie ją oczyścić. ale jeśli byłby zły styk to samochód mógłby zgasnąć w każdej chwili również w trakcie jazdy i świeciła by kontrolka świec żarowych. Nic takiego się nie wydarzyło. Silnik jak odpali to działa poprawnie do zgaszenia.

2. Czy chodzi o czujnik temperatury w pompie paliwa ?

Opisałem wszytko bardzo dokładnie bo może jakiś szczegół pozwoli na prawidłową diagnozę. Obawiam się że kolejna wizyta w ASO i podłączenie do komputera nic nie wniesie.
Nie będzie błędów

Korzystanie z samochodu z takim uszkodzeniem jest bardzo irytująca nigdy nie wiem jak zgaszę silnik czy ponownie da się go uruchomić.

Proszę o sugestie będę je sprawdzał jak to się mówi na żywym organizmie

pozdrawiam
Henryk M jest online   Odpowiedź z Cytatem