Temat: [Transit 2000-2006] Terkotanie przy odpaleniu? 2.0 TDDI
View Single Post
Stary 14-08-2019, 14:44   #3
Bartazz
ford::average
 
Avatar Bartazz
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 18-02-2011
Skąd: Gniezno
Model: Transit MK6
Silnik: 2.0 TDDI
Rocznik: 2006
Postów: 152
Domyślnie Odp: Terkotanie przy odpaleniu? 2.0 TDDI

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Niedawno, może z tydzień temu odpowiadałem na takie pytanie w naszym dziale...

W zasadzie mogą być dwie przyczyny powstawania takiego odgłosu:
- napinany z opóźnieniem napinacz olejowy łańcucha rozrządu,
- ustawiające się z opóźnieniem samoregulatory olejowe luzu zaworowego.
Najczęściej zjawisko pojawia się po postoju mocno nagrzanego silnika, zwłaszcza po dłuższym postoju. Olej prawie cały wtedy ścieka z układu do miski i pompa nie napełni od razu układu.
Rzadziej występuje po zgaszeniu zimnego lub średnio nagrzanego silnika po krótkim postoju. Nieco gęstszy olej pompa łatwiej i szybciej podaje w układ, który w dodatku nie jest całkowicie opróżniony. Olej błyskawicznie dociera do samoregulatorów i napinacza. Oczywiście nie mówię tu o zimowym rozruchu po całonocnym postoju - ale o letnim silniku.

Decyduje gęstość oleju, stan pompy olejowej, stan napinacza i łańcucha rozrządu.

Powinno nieco pomóc przejście na olej wyższej klasy, który utrzymuje poprawne parametry lepkości i gęstości w szerszym zakresie temperatur. Np. 5W/50.
Dzięki za solidną odpowiedź. Właśnie wczoraj wymieniłem olej na 5W30 Formula F więc szkoda, że nie przeczytałem tego wcześniej ale robić coś z tym czy tak użytkować? Te terkotanie to dla mnie odgłos nic metalicznego, żadne dzwonienie, tak jakby raczej odgłos plastikowy, nie wiem jak to opisać.
I naprawdę mam przejechane oryginalnie 139.882km obecnie więc już miałby takie objawy?

Ostatnio edytowane przez Bartazz ; 14-08-2019 o 14:46
Bartazz jest offline   Odpowiedź z Cytatem