View Single Post
Stary 15-04-2017, 11:25   #13
skiba-262
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-09-2015
Skąd: Gdańsk (Gdynia)
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCi 85kW
Rocznik: 2014
Postów: 9
Domyślnie Odp: Gasnące podświetlenie liczników i kontrolek

Witam,
Wygląda na to że udało się rozwiązać problem.

Naprowadziły mnie wspomniane w powyższym poście objawy bezcelowego i niekontrolowanego podświetlenia się konsoli środkowej tj. przycisków sterowania radiem i klimatyzacją w wyłączonym/zamkniętym samochodzie.

Poszukiwałem problemu dotyczącego zwarcia lub uszkodzenia jakiegoś kabla. Odłączyłem moduł liczników w trakcie uruchomienia komputera w trybie zapłonu, chcąc zobaczyć, co to spowoduje. Okazało się, że podświetlenie konsoli środkowej zapala się w odpowiedzi na odłączenie liczników, prawdopodobnie jako komunikat systemu, że utracono komunikację z licznikami (jest to moja interpretacja tego zjawiska, a nie jakieś potwierdzone info).

Naprowadziło mnie to na głębsze przyjrzenie się konsoli liczników (moduł IPC w nomenklaturze FORSCAN). Rozebrałem liczniki dostając się do elektroniki wewnątrz i na podłączonych licznika zacząłem stukać w płytę i dociskać palcami komponenty elektroniczne. O dziwo podświetlenie liczników zaczęło zapalać się i znikać podczas tych manewrów. Naprowadziło mnie to, że jednak należy szukać problemu w licznikach i rozebrałem je na części pierwsze.

Pomocny okazał się tu namual na youtube gdzie facet rozbiera liczniki z Mk3:
https://www.youtube.com/watch?v=bvMZXewXrRw

W temacie demontażu liczników z deski można podpatrzeć tutaj:

http://www.talkford.com/community/to...the-dashboard/

Wracając do rozebranych liczników. Udało mi się poprawić wszystkie luty złącza elektrycznego, procesora i poszczególnych układów scalonch na płycie głównej (naprawa elektroniki to moja domena, stąd wiem co i jak, mam też sprzęt do tego).
Lutowanie pomogło, prawdopodobnie, gdzieś brakowało styku pomiędzy jakimś układem lub złączem, co powodowało utratę napięcia zasilania lub komunikacji z przetwornicą odpowiedzialną za zasilanie na płycie. Problem od 3 dni jak ręką odjął. Mam nadzieję, że na tym wątek się kończy i w końcu problem udało się rozwiązać.

W razie wystąpienia podobnych problemów u kogoś proszę o priw. lub odp w wątku, a mogę pomóc w poprawie lutów w licznikach (dopóki dysponuję sprzętem).
skiba-262 jest offline   Odpowiedź z Cytatem