View Single Post
Stary 10-02-2009, 23:01   #4
jendras
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 24-05-2008
Postów: 8
Domyślnie Re: Czy macie problem z filtrem DPF?

Moim skromnym zdaniem powinno byc tak iz kierownca jest informowany (jakas kontrolka lub po prostu komunikatem na wyswietlaczu kompa pokladowego) ze filtr sie zapelnia aby od tego momentu uzytkownik pojazdu mogl rozpoczac np. stosowanie procedury jaka mozna wyczytac w instrukcj o ktorej mowil kolega. Jesli nasze samochody takiej "funkcji" jeszcze nie posiadaja to nie pozostaje nam nic innego jak tylko obserwowac co sie dzieje z naszym autem ( a dokladnie jak sie zmienia praca silnika). A dlaczego?.. ktos moze zadac pytanie ? Moze dlatego iz wg. niektorych osob proces oczyszczania filtra czastek stalych to proces wypalania sadzy nagromadzonej w filtrze, ktory to proces realizowany jest w temp. 500 -800 stopni. Dochodzi do tej calej procedury miedzy innymi na skutek zmiany konta wtrysku, ktorym kieruje oczywiscie komputerek naszego wozu. (Zapewne to on wplywa na to iz filtr jest oczyszczany w naszym ukladzie)...i w tym momencie powinna byc zmiana zauwazalna w pracy silnika. (Tak przynajmniej mi sie zdaje, lecz zaobserwowac mozna to tylko wtedy, kiedy naprawde znamy nasz samochodzik). Cala ta procedura jak sie domyslam trwa jakis okres czasu ,dlatego w instrukcji jest napisane zeby jechac mozliwie z wysokimi obrotami przez okreslona ilos km. Poza tym zapewne ta temperatura okolo 600 - 800 st.C to jest najczesciej uzyskiwana podczas jazdy z tymi zalecanymi: wyzszymi obrotami.
Wnioski z moich przemyslen sa nastepujace:
-Jesli proces oczyszczania filtra czastek stalych jest inicjowany przy zmiane kata wtrysku tzn.ze sama procedura jest stosowana co jakis czas ( nie moze sie to dziac przy kazdym mocniejszym dodaniu gazu)
- jesli proces wypalania jest stosowany co jakis czas to gdzies musi byc przechowywana informacja w jakim stopniu mamy zapelniony filtr.
- Jesli nasz filtr potrzebuje okreslonego czasu na calkowita "regeneracje" to w momencie kiedy np. przed zaparkowaniem zauwaze jakas zmiane w pracy silnika to spokojnie poczekam na koniec procedury oczyszczania filtra.
Chcialbym na koniec dodac iz to sa moje przemyslenia i wyciagniete z nich moje wnioski.
jendras jest offline   Odpowiedź z Cytatem