Temat: [Transit 2000-2006] nagle przestał odpalać.
View Single Post
Stary 10-12-2018, 16:34   #65
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,987
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
1. Cisnienie na szynie waha się pomiędzy 4-10 bar więc zakładam, ze pompa niskiego ciśnienia w baku jest ok, mam rację?
To auto nie ma w ogóle pompy podającej, paliwo ze zbiornika zasysa dodatkowa pompa łopatkowa zlokalizowana w pompie wysokiego ciśnienia.
Prawidłowe ciśnienie na listwie podczas pracy rozrusznika wynosi 350 barów +/- 50 barów. Jeżeli tolerancje są przekroczone, PCM przyjmuje dawkę wtrysku 0, silnika nie uruchomisz. Na wolnych obrotach ciśnienie powinno wynosić 250 barów z identyczną tolerancją.
Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2. Procent otwarcia zaworu IMV jest stały (5%). Jest to sytuacja normalna w momencie rozruchu silnika, czy znaczy to, że jest on zablokowany?
Zawór IMV sterowany jest sygnałem PWM, czyli sygnałem impulsowym o stałej częstotliwości, ale o zmiennym czasie trwania impulsu. Nie wiem co to jest te 5% otwarcia... Zawór wibruje w takt wysyłanych przez PCM impulsów tak, by osiągnąć wymagane ciśnienie.
Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
3. Wymagane ciśnienie paliwa jest stałe (0 kPa). Jest to sytuacja normalna czy jest to oznaka błędu sterownika?
Wymagane ciśnienie paliwa na listwie podczas startu podałem wyżej.

Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
w warsztacie zostało wykonane: wymiana pompy wysokiego ciśnienia (800zł, więc zakładam, że regenerowana), nowy filtr paliwa, płukanie przewodów paliwowych i zbiornika paliwa - obecność opiłków.
Hm... 800 zł za regenerację pompy, to w licencjonowanym zakładzie jest nierealne. W zależności od zakresu prac koszt może wynosić od 1.300 do ponad 2.000 zł. Jeżeli były opiłki, to konieczna była także regeneracja wtryskiwaczy - nic nie piszesz o tym.

Zacznij od sprawdzenia dobrym testerem, jakie jest ciśnienie na listwie podczas kręcenia silnikiem. Konieczne do odpalenia są odpowiednie obroty silnika/rozrusznika, rządu 195 - 225 obrotów (o ile dobrze pamiętam) i jednocześnie odpowiednie napięcie aku. Tak więc akumulator musi być i naładowany i o odpowiedniej wydajności prądowej (co najmniej 650A). Czyli bardzo dobry.
Jeżeli ciśnienie jest nieprawidłowe, sprawdź filtr czy jest w nim paliwo. Jeżeli jest pusty, to całość jest prawdopodobnie zapowietrzona. W tdci to spory problem...
Dochodzi dodatkowy problem - czy są opiłki we wtryskiwaczach. Mogą być zablokowane lub bardzo mocno przelewają, nie można nawet próby przelewowej zrobić, bo silnik nie odpala. Jeżeli z odpalenia nic nie wyjdzie, chyba będzie trzeba je wyjąć i oddać do zbadania na stanowisku.

Generalnie: jeżeli pompa i wtryski wymagają regeneracji, to ich prawidłowa naprawa stanowi koszt kilku tysięcy zł.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 10-12-2018 o 16:46
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem