View Single Post
Stary 08-04-2009, 18:21   #1
kaazek
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Pruszków
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 1,8 (110)
Rocznik: 2004
Postów: 21
Domyślnie Renowacja - polerowanie lakieru

Witam.
Wiele już słów napisano i porad dano w temacie polerowania powłoki lakierniczej. Moja wypowiedź odnosi się do powłoki lakierniczej w Mondeo`04, kolor czarna perła. Zauważyłem, że poprzedni (1-szy) właściciel musiał być chyba fanem automatycznych myjni, albo jego pasją było tarcie lakieru zabłoconą ścierą - wszędzie rysy... Po myciu karoseria wygląda jakby była szara, wszystko jest jakby brudne i pozbawione głębi koloru.
Po kilku dniach czytania różnych porad w internecie, postanowiłem sam się zabrać za bary z problemem. Najpierw kupiłem pastę Tempo, tak bardzo krytykowaną przez jednych (g..., szajs, itp) a chwaloną przez innych (super, miodzio). Różnica po użyciu pasty Tempo rzeczywiście była widoczna. Lakier jakby nabrał trochę głębi koloru, był bardziej czarny niż szary, zyskał większy połysk. Jednak następnego dnia, gdy uważniej przyjrzałem się fragmentowi, który polerowałem, stwierdziłem, że niby kolor ciut lepszy i połyskliwy, ale rysy niestety te same. Pasta Tempo jest lekkościerna, ale albo za mało ścierna była, albo na aucie są zbyt głębokie rysy.
Czytałem o pastach bardziej "inwazyjnych", np o Farecli i różnych ostrzeżeniach dotyczących jej stosowania. Dzisiaj zakupiłem właśnie tę pastę (plastikowy słoiczek 250g za 19 zeta), wczoraj tarczę polerską z gąbką koloru czarnego (najmiększa) i po zebraniu internetowej wiedzy na temat polerowania, przystąpiłem do dzieła.
Do tych celów zaleca się korzystania z "prawdziwej" polerki (wyglądającej jak szlifierka kątowa, tzw "diaks") ale ja skorzystałem z wiertarki posiadającej regulację obrotów. Proszę bez krzyków na temat wiertarek. Jak ktoś ma trochę oleju w głowie, to potrafi nie przekraczać zalecanych obrotów nawet wiertarką. Polerki zazwyczaj generują obroty do 3000-4000 obr/min (są regulowane). Mimo iż zwykłe wiertarki nie osiągają obrotów wyższych niż ok 3000, to zalecam korzystanie z takiej, która ma regulator obrotów.
Po umyciu i osuszeniu karoserii, wybrałem jej fragment do celów testowych (prawy tylny boczek między drzwiami a tylną szybą - górna część błotnika na wysokości szyb). Pastę Farecla G3 używa się tylko do polerowania maszynowego z użyciem wody, dlatego też spryskałem lakier wodą, nałożyłem na gąbkę zamontowaną na wiertarce trochę pasty (tak ok płaskiej łyżeczki do herbaty) i na wolnych obrotach rozprowadziłem po rzeczonym kawałku karoserii. Potem kontynuowałem polerowanie utrzymując powierzchnię wilgotną i szybsze obroty. Po ukończeniu polerowania umyłem raz jeszcze lakier i nałożyłem wosk w postaci stałej (kupiona z rok temu puszka wosku Shell). Wosk wypolerowałem polerką samochodową z futerkiem - taką sprzedawaną za kilkadziesiąt zł w marketach, trzymaną oburącz. Efekt widoczny na zdjęciach (choć nie są doskonałej jakości). Ja jestem zadowolony. Te białe drobinki na lakierze to efekt perły, a nie kurz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do rys i odprysków, polecam zakupienie w sklepie dla artystów malarzy pędzelka o jak najmniejszej grubości. Ja kupiłem dwa pędzelki oznaczone "0" i "00", co daje w przybliżeniu grubość kreski w granicach ok 1 mm. Trochę dobranego lakieru na rysę bądź odprysk, potem polerka i jest dobrze. Są też pomysły, aby przed polerowaniem zmatowić lakier papierem wodnym 2500, ale póki co wolę tego nie robić.
Koszty:
1. tarcza polerska, czarna gąbka - 20 zł (bandytyzm)
2. puszka pasty Farecla G3 250g - 19 zł (są jeszcze: G6, G8 i G10 mleczko na lustrzany połysk)
3. trochę wyczucia, smykałki i ogólnie pojętej zręczności oraz sporo czasu.

Zdjęcia mich doświadczeń można zobaczyć pod adresem:

http://www.lumisfera.pl/photoSession...ierniczej.html

a jak ktoś ma ochotę to niech sobie zobaczy resztę moich zdjęć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Mam nadzieję, że moje uwagi przydadzą się komuś.
Pozdrawiam.
kaazek jest offline   Odpowiedź z Cytatem