View Single Post
Stary 22-05-2017, 15:38   #121
sebolll
ford::beginner
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 30-03-2008
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0 TDCi 140KM
Rocznik: 2010
Postów: 11
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy KYSOR - zasada działania i przyczyny usterki

Moja żaluzja na postoju działa poprawnie [otwarta, po zapłonie się zamyka].

Niestety już kilka razy zdarzyła mi się taka sytuacja - autostrada, jazda z dużą prędkością (w okolicach 180-210kmh) na dystansie ok. 80km. Na horyzoncie wyprzedzające się ciężarówki, więc zwalniamy do 90kmh i jakiś czas jadę za nimi. W końcu mogę przyspieszyć i nagle zapala się napis " usterka silnika", samochód wchodzi w tryb awaryjny [max. 120kmh po długim rozbiegu]. Dojeżdżam do najbliższego MOP-a, silnik schładza się i po ok. 10minutach kontrolka gaśnie, silnik odzyskuje moc i np. następne 200km przejechałem bez problemu [ale już bez Vmax. i dużo spokojniej].
Taka sytuacja zdarzyła mi się do tej pory 4-5 razy - byłem u mojego mechanika od fordów - błąd żaluzji (niestety nie widziałem numeru) - skasował. Żona głównie jeździ, więc problem pojawia się rzadko i tylko, jak ja naginam autostradą.

Ostatni raz w ubiegłą sobotę, ale tym razem nie wyłączyłem auta, a uruchomiłem na MOP-ie ogrzewanie ma maksa, żeby szybko zbić temperaturę.
Faktycznie pomogło, bo mogłem jechać dalej już po 3-4 minutach [było bardzo ciepło na zewnątrz, a wcześniej potrzebowałem 10minut przy ok. 0°C].
Następne 150km przejechałem już bez problemu [oczywiście już bez Vmax.], dzisiaj ponownie ponad 250km, czasami nawet 180kmh, ale starałem się nie wytracać zbyt nagle prędkości, bo zakładam, że to powoduje skok temperatury przy być może zaciętej przy dużej prędkości żaluzji [Forscan demo błędów żaluzji nie pokazał - tylko oświetlenia tylnej tablicy i modułu świateł].

I na koniec pytanie - sądzicie, że powodem może być zacinająca się pod wpływem pędu powietrza żaluzja czy pojawia się jakiś inny problem z chłodzeniem?
Wskazówka temperatury stoi oczywiście prawidłowo "na baczność" i nie widać żadnych zmian temperatury...
__________________
Ford Mondeo MK4 2010FL 2.0TDCi 140KM (kombi)
Ford Mondeo MKIII 2005 2.0TDCi 131KM (kombi)
sebolll jest offline   Odpowiedź z Cytatem