Temat: [B-MAX] Modyfikację co można ?
View Single Post
Stary 14-06-2018, 10:27   #97
boncio
ford::expert
 
Avatar boncio
 
Zarejestrowany: 03-11-2009
Skąd: Łódź
Model: Audi Q3 Sportback/Mazda CX-3
Silnik: 1.4e 245KM/2.0 121KM
Rocznik: 2022/2019
Postów: 3,725
Domyślnie Odp: Modyfikację co można ?

Kolejny mod P&P, tym razem DAB, a przy okazji prawdziwe radio Sony, bo to co było w komplecie z nawigacją z 2015 roku (Radio NG AHU) to okazało się, że grało tak samo jak to moje fabryczne, tyle że miało 2 anteny.
Teraz rozumiem o co chodziło jak wszyscy pisali, że nawet na zwykłych głośnikach po założeniu Sony gra im znacznie lepiej. Po prostu od pewnego momentu Ford oferował 2 standardy Sony i tylko to z DAB było 100-procentowe. Co ciekawe w C-maxie wersja z DAB jak i fabryczna bez DAB gra tak samo. Ale wymieniłem na DAB.

Radio do B-maxa kupiłem za całe 75zł od... C-maxa model AM5T-18C815-XN z tego samego roku co auto. Jedyna różnica między nimi to górna metalowa obudowa z innym mocowaniem do auta. 4 śrubki i pokrywa jest zamieniona.
W gratisie dostałem jeszcze CD Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Nie mój klimat niestety.

Oczywiście trzeba zmienić konfigurację auta, aby DAB działał i nie było błędu konfiguracji. @anonimus.gallus Forscan+viaken to pięknie ogarnia.

Modele dla B-maxa są identyczne z tymi do Focusa i mają numery BM5T-18C815-Xx (duzy X oznacza Sony DAB, a mały x dowolna litera większa od F, bo F mi nie działało w B-maxie). Jedyna różnica między tymi od C-maxa/Fiesty, a B-maxa/Focusa to właśnie górna obudowa. Powyższe jest słuszne do roku 2014, od 2015 jest nowe nazewnictwo i są właśnie radia NG AHU, np. EM5T-..., które mają inną górną pokrywę! Też występują w wersji DAB i pewnie Sony, ale nie wiem jakie modele. Możliwe, że te z końcówką -XHK.

Jakby ktoś chciał tylko DAB to może szukać z końcówką -Hx. Generalnie polecam, bo jakość jest sporo lepsza od FM i jest to rozwiązanie przyszłościowe, choć na razie jest mało stacji i tylko PR. Ja ok 15km od nadajnika znalazłem wszystkie 9 stacji DAB nie posiadając wzmacniacza antenowego!
Najbezpieczniej wymienić na radio z tego samego roku. Bo ja z tym z 2015 miałem czasem problemy z uruchomieniem wybierania głosowego, jakby guzik z buźką był niekatywny. Teraz jest znowu ok.

Testowałem też radio z 2011 roku (końcówka -XF) i niestety taka zamiana nie jest możliwa, bo nie ma foni AUX BT lub USB mimo, że piosenka gra. Wynika to pewnie z faktu, że w 2011 nie było Sync i jest inne okablowanie. Co ciekawe info o piosence słychać.

Planowałem też podłączyć mały głośnik cetralny jak w C-maxie, ale nie miałem wczoraj schematu pod ręką, żeby potwierdzić gdzie wpiąć piny.

Za to mogę już wymieniać radia w B-maxie na czas Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg dab.jpg (69.2 KB, 179 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg cd.jpg (73.7 KB, 62 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez boncio ; 14-06-2018 o 14:05 Powód: Poprawa numeru
boncio jest offline   Odpowiedź z Cytatem