View Single Post
Stary 24-03-2015, 22:07   #7
antyplastik
ford::amateur
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 18-08-2014
Skąd: Warszawa
Model: Focus Mk2 1.9 TDCI 109KM
Silnik: 1.6 TDCI; 109KM; FAP/DPF; manual po przekładce
Rocznik: 2005
Postów: 9
Domyślnie Odp: Ciągłe przechodzenie w tryb dopalania FAP

Tak jak kolega Janek napisał, z tak częstą regeneracją filtra szybko zniszczysz silnik, a kolega axel83 zwrócił uwagę na wzrost poziomu oleju silnikowego przy częstym dopalaniu FAP (olej napędowy dostaje się do oleju silnikowego i jest to normalne w FAP). U siebie coś takiego zauważyłem.
Na Twoim miejscu, ja bym się tym zainteresował i dla własnego dobra puki co przestał nim jeździć w dłuższe trasy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

U mnie ten filtr był zawalony całkowicie i spaliny spierdzielały wszystkimi szczelinami przed FAP'em. W pewnym momencie tryb regeneracji filtra zaczął się włączać nawet w jeździe miejskiej jak tylko osiągnąłem pewną prędkość. Wtedy automat zrzucał biegi na niższe tak aby utrzymać prędkość obrotową silnika powyżej 2100 obr/min.

Z tego co pamiętam, to w instrukcji od mk2 było napisane, że podczas dopalania filtra zapali się kontrolka. U mnie nic takiego nie miało miejsca. Mogę się mylić, ale z tego co się dowiedziałem to w każdym mk2 z filtrem cząstek stałych, żadna kontrolka podczas dopalania się nie włączała. Ciekawe czy w nowszych wersjach sterownik "informuje" kierowcę o włączonym procesie regeneracji.

Rozmawiałem też w pracy z kolegą, który ma Mondeo mk3 1.8 TDCI z DPF. Z tego co mówił podjechał do jakiegoś serwisu, żeby przeprowadzić "statyczną" regeneracje filtra, ponieważ sporo jeździ po mieście na krótkich dystansach. Regeneracja zakończyła się prawidłowo, ale od tamtego czasu PCM przestał automatycznie przeprowadzać proces regeneracji co spowodowało zapchanie filtra (http://auto.sarata.pl/dpf.html).

Mój mechanik sprawdził czujnik temperatury i wygląda na to, że działa prawidłowo. Podobno jego znajomy z serwisu Forda w którym pracował miał podobny przypadek do mojego i wtedy pomogła opcja ponownej inicjacji/kalibracji tego czujnika temperatury. Można to wykonać chyba tylko przy pomocy komputera diagnostycznego takiego jakiego używają w autoryzowanych serwisach Forda. Nie każdy diagnosta z takiego serwisu może wiedzieć o tej opcji, ponieważ jest ona zaszyta gdzieś "głęboko".
Może to zabawne, ale nie przyszła mi do głowy tak prosta rzecz jak odłączenie zasilania od akumulatora na pewien czas by rozładowały się wszystkie pojemności itd i co najważniejsze, żeby zawartość pamięci RAM PCM sobie uleciała Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na dniach się przekonam, co ewentualnie pomogło i oczywiście opisze dokładnie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez antyplastik ; 25-03-2015 o 13:20
antyplastik jest offline   Odpowiedź z Cytatem