View Single Post
Stary 17-02-2021, 09:00   #24
msl17
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 26-11-2019
Skąd: Kraków
Model: Ford Focus MK3
Silnik: 1.6 ti-vct
Rocznik: 2016
Postów: 15
Domyślnie 1.6 ti-vct - błąd katalizatora, dziwna praca

Witam Szacowne Grono Forumowiczów

Mam problem z Focusem mk3 lift 2016r silni 1.6 ti-vct 125KM. Przewertowałem już forum ale podobnej sytuacji nie znalazłem, a zanim pójdę w koszty to może ktoś ogarnięty będzie w stanie cos doradzić.

Do rzeczy - jakiś czasem temu pojawił się błąd "check engine"
Kod: P0430 - Skuteczność układu katalizatora poniżej wartości progowej (rząd cylindrów 2)
Kod: P0420 - Skuteczność układu katalizatora poniżej wartości progowej (rząd cylindrów 1)
Przyczyn jak się okazuje może być sporo ale nie wiem czy winić od razu katalizator ponieważ w październiku 2019 został wymieniony na nowy, a rok później przeszedł badanie spalin z wynikiem poniżej.
Wtedy miał 123k km przebiegu aktualnie ma 129k km Nie były za to robione nigdy sondy lambda ale zrobiłem wykres FORScanem i sondy przed katalizatorem wyglądają na ok za to te za nim pokazują dziwne rzeczy.
Czy ECU może dobierać mieszankę na podstawie tego co wypluwają mu sony za katalizatorem? Pytam ponieważ dziwna praca o której mowa w temacie pokrywa się mniej więcej z wykresem z czujnika O2S22 od tego w miarę płaskiego tzn. samochód jak by minimalnie zmniejszał obroty (może na 1 sekundę) i wraca do normy. W tym czasie przygasają też lekko świata drogowe jak i w kabinie. Samochód na mój gust jeździ ok nie zamula nie pali więcej niż powinien, spaliny na rozgrzanym silniku nie zabijają zapachem.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 5f9cf89d2df01.jpg (14.7 KB, 290 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2.jpg (94.9 KB, 64 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez msl17 ; 17-02-2021 o 20:26 Powód: Poprawianie grafik
msl17 jest offline   Odpowiedź z Cytatem