Temat: [Transit 2014-2019] 2.2TDCi 155KM bierze 2l oleju na 1000Km
View Single Post
Stary 12-02-2019, 20:40   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: 2.2TDCi 155KM bierze 2l oleju na 1000Km

Skoro intercooler jest suchy - a zlokalizowany jest w dolocie za turbosprężarką - to nie wydaje mi się, aby turbina puszczała olej do dolotu.
Generalnie przy takim zużyciu oleju - gdyby był on spalany przez silnik - to jazda kontrolna za tym autem od razu pozwoliłaby wyczuć charakterystyczny zapach spalonego oleju i prawie na pewno byłby widoczny biało-szary dym.
Jeżeli na pewno nie ma wycieków, to jeszcze istnieją inne możliwości zawyżonego pobierania oleju przez silnik.
Mogą być wypracowane prowadnice zaworowe, olej może być wyrzucany bezpośrednio do wydechu na prowadnicach zaworów wydechowych lub zasysany do cylindrów z prowadnic zaworów ssących.

Ale jest możliwa jeszcze jedna sprawa - choć tu nie jestem pewny jak to się ma do systemu wtryskowego Siemens. W poprzednich modelach, zwłaszcza z systemem Delphi, zdarzało się, że wtryskiwacze (poprzednio rozkręcane, regenerowane i źle uszczelnione) zasysały olej do strefy powrotu paliwa. Zjawisko objawia się jednoznacznie podczas próby przelewowej wtryskiwaczy - na niektórych przelewach paliwo jest czyste, a na nieszczelnym wtryskiwaczu czarne.
Jest też pytanie (też nie jestem pewny...), czy w twoim silniku możliwe jest zasysanie oleju przez pompę przy uszkodzonym uszczelniaczu wałka - tutaj pompa jest napędzana od wałka ssącego rozrządu, w starszych modelach zdarzało się to, pompa w poprzednich modelach jest napędzana łańcuchem rozrządu. Podczas próby przelewowej wszystkie przelewy były czarne, zabrudzone olejem. Warto się temu przyjrzeć, może zrobić próbę przelewową, jest prosta, szybka i tania.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 12-02-2019 o 20:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem