Temat: [Mondeo 2014- ] Skrzynia manual vs automat A8
View Single Post
Stary 02-12-2020, 09:48   #23
kosmik.ajdzi
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-12-2010
Skąd: Gdynia
Model: Mondeo Vignale MK5FL
Silnik: 2.0 Ecoblue 190 A8
Rocznik: 2020
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Skoro łatka została przyczepiona to coś musiało być na rzeczy, ale nie o tym.

Moim zdaniem skrzynia dwusprzęgłowa w takim aucie i z takim silnikiem nie jest potrzebna, a manual w dzisiejszych czasach przy obecnym natężeniu ruchu jest wg mnie zupełnie pozbawiony sensu.

Obecna skrzynia wygrywa ilością przełożeń i niskimi obrotami przy prędkościach autostradowych. Do tego można do woli toczyć się w korkach puszczając hamulec, bez obaw o przypalanie sprzęgieł, a zmiany biegów są przeważnie niezauważalne.

Przegrywa sprintem do setki, ale kogo to obchodzi w Mondeo w dieslu. Sekunda w lewo, czy w prawo może ma sens w autach typu Focus ST, ale tutaj raczej mało kto to odczuje i w ogóle sprawdzi. Ja tego nie mierzyłem, jak wcisnę mocno gaz na światłach to i tak cała reszta aut zostaje daleeeko z tyłu. Samochód przyspiesza tak sprawnie i cicho, że prawo jazdy można stracić momentalnie, a nie ma przy tym nerwowości dwusprzęgłówki.

Gdybym miał jeszcze raz kupić Mondeo to zdecydowanie wziąłbym skrzynię A8. W codziennej eksploatacji skrzynia w ogóle nie zwraca uwagi swoją pracą. Są bardziej wkurzające rzeczy w tym aucie (coś potrzeszczy, coś się zawiesi, paliwo w baku bulgocze), ale o tym piszą w innych wątkach.

Z ciekawości, czy w PS po załączeniu biegu pojawiają się dodatkowe wibracje? Ta kwestia moim zdaniem rzeczywiście wymaga poprawy.
kosmik.ajdzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem