Temat: [Galaxy 2006-2015] Częste wypalanie DPF
View Single Post
Stary 27-02-2020, 20:35   #30
cencik
ford::amateur
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 14-08-2017
Skąd: Strzegom
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 0
Domyślnie Odp: Częste wypalanie DPF

Witam w klubie...
Opiszę kilka swoich spostrzeżeń odnośnie mojego DPF.
Zwróćcie uwagę na:
EGR_ERR - różnica pomiędzy wymaganym a rzeczywistym EGR - w moim przypadku wacha się podczas jazdy od -100% do +100%. Powyżej 3000 obr mam -100% tak samo jak podczas wypalania czyli prawdopodobnie jest zamknięty wtedy.
EGRTP_V - położenie przepustnicy EGR - mam stałą wartość około 4,24V i nie zmienia się podczas normalnej jazdy. Podczas wypalania 1,5 do 3,5 w zależności od tego jak mocno cisnę gaz.
EGRVP_V - położenie zaworu układu recyrkulacji spalin - normalnie 1,2 do 2,1, przy wypalaniu stałe 1,24V.
DSLCR - odległość od ostatniej ukończonej regeneracji - po zresetowaniu zarejestrowanych wartości filtra DPF mam 0,0 km. Elegancko rośnie bez znaczenia czy miasto czy trasa. Przy około 600 km rozpoczyna pierwsze wypalanie. Najczęściej po zakończonym wypalaniu (nie wiem czy prawidłowym) wartość DSLRT zeruje się a DSLCR otrzymuje jakąś wartość z czapy np. 956 km :-o. Po przejechaniu około 70 km (widzę po wartości DSLRT) rozpoczyna kolejną procedurę. Po zakończeniu znowu DSLCR otrzymuje czapę - 734 km, DSLRT się zeruje i do kolejnego wypalania po około 70 km.
Komunikaty wymień olej i ciągły wzrost poziomu oleju... Może głupi sposób, ale jak już miałem dość to przed 600. km na DSLCR odpalałem ForScan na komórce i kasowałem wartości DPF i spokojnie jeździłem kolejne 600 km bez wypalania. Co ciekawe DP_DPF nadal było na (chyba) normalnym poziomie - na wolnych obrotach około 0,2-0,4 a przy konkretnym depnięciu max 15-16 kPa.
EGT - temperatura salin przed katalizatorem - przy normalnej jeździe mam około 250 st.C a przy wypalaniu ponad 600 a nawet 680 st.
EGTAC - temperatura spalin za katalizatorem około 180 st.C przy normalnej i 580-590 przy wypalaniu (obroty 2000-2500) - może tu mam za mało i nie kończy wypalania.
Faktycznie mam jakieś 2 czujniki temperatury, które pokazują -40 st.C. Jutro potwierdzę które to są wg ForScan.
GPC - układ sterowania świecami żarowymi - przy wypalaniu jak zdejmę nogę z gazu to wskakuje na On.
NOFRE - liczba nieudanych prób przeprowadzenia regeneracji - cały czas mam 0.
Może wspólnymi siłami znajdziemy w czym tkwi problem i utrzemy nosa wszystkim "mechanikom", którym nie chce się zająć tematem tylko słyszę "wywal pan DPF".
Adaptacja czujnika różnicy ciśnień również kończy się błędem i komp przestaje odpowiadać - muszę wyłączyć silnik i po chwili włączyć go ponownie. W serwisie FORD na ich oryginalnym programie również kończy się niepowodzeniem...
Edycja 02.03.2020
Te 2 czunjiki to CATEMP11 i CATEMP12 i mam cały czas na -40. Na forum ktoś kiedyś pisał, że tak ma być.
Teraz zastanowiło mnie jeszcze jedno zdanie z forum od TEDI_K
Przybywanie oleju wynika ze zbyt dużego oporu wydechu spalin na zatkanym filtrze DPF i 'przeciskaniu' spalin z dodatkową dawką paliwa do miski olejowej przez pierścienie.
Jak w naszych autach ma się sprawa z katalizatorem? Czy to on może być powodem takiej sytuacji? Czytałem ostatnio na OPG Blog o zatkanym katalizatorze. Kolejny trop i kolejna przyczyna do sprawdzenia...
Jakieś pomysły jak to sprawdzić?
P.S. do krisos1 - ostatnio jadąc do domu zauważyłem, że wypalanie jest w trakcie. Jadąc już chwilę oczywiście z podłączonym OBDII widziałem, że znowu temperatura EGTAC nie może wyskoczyć ponad 560-580 st. kiedy temp. EGT miała już zdrowo ponad 660-680 st. Zjechałem na parking i przytrzymałem chwilę gaz na 2300 obr. Po chwili temperatura EGT zaczęła rosnąć i po około 200 sek. (wg ForSCAN) osiągnęła 641 st. i wypalanie zakończyło się kasując tym samym wartości DSLCR na 0.0 km !!! SUKCES jednak połowiczny. Całość od momentu zauważenia przeze mnie wypalania do końca procedury zakończonej zerowaniem DSLCR trwała około 10 min.

Ostatnio edytowane przez cencik ; 02-03-2020 o 21:26
cencik jest offline   Odpowiedź z Cytatem