View Single Post
Stary 15-10-2019, 20:16   #184
stanpiotr
ford::beginner
 
Imię: Stanisław
Zarejestrowany: 01-09-2019
Skąd: Tarnów
Model: KUGA
Silnik: 1.5
Rocznik: 17
Postów: 16
Domyślnie Odp: Aktywna żaluzja chłodnicy KYSOR - zasada działania i przyczyny usterki

Panowie w końcu uporałem się z błędami aktywnej żaluzji chłodnicy. Po założeniu nowej żaluzji chłodnicy podobno zgodnej z oryginałem występował u mnie bł " PCM DTC P05A1:00-6C===
Kod: P05A1 - Działanie czujnika położenia aktywnej przesłony A kraty wlotu powietrza przy zatrzymaniu w położeniu maksimum/minimum" oprócz silnika wszystko było nowe. Błąd ten nie dawał mi spokoju więc kupiłem używany silnik po założeniu okazało się że nic się nie zmieniło. Znalazłem schemat i okazało się że jak koledzy wcześniej pisali silnik jest tylko zasilany napięciem 12V a drugim pinem komunikuje się z PCM w podobny sposób jak K-LINE . Wysyłane są do niego komendy a on odpowiada w jakiej pozycji jest przysłona. Zastanawiało mnie jak wykrywa swoją pozycję skoro czasem losowo zmieniał swoje położenie nie wytyczając stałego zakresu pracy. Zdecydowałem się na rozebranie silnika. Okazało się że na zębatce głównej nie ma żadnych czujników położenia więc zrozumiałem w końcu że informacją o położeniu końca i początku zakresu pracy jest "Tak jak w silnikach podnoszenia szyby" jego przeciążenie w punkcie skrajnym. U mnie natomiast połączenie silnika z lamelką żaluzji było tak luźne że przeskakiwało na połączeniu o jeden wpust. Silnik wtedy dochodził do punktów testowych bez oporu i wyrzucał błąd nie mogąc określić położenia. Zdecydowałem się że na gorąco w tłoczę pręta do środka ośki wielo wpustu co spowodowało zwiększenie jego średnicy i lepsze spasowanie połączenia wielo wpustu silnika przysłony z lamelką. Po założeniu żaluzji i wykonaniu testu silnik zatrzymał się na jednej minimalnej skrajni i na maxymalnej "Otwartej "skrajni i tak pozostał błąd się skasował i już nie powrócił.
stanpiotr jest offline   Odpowiedź z Cytatem