View Single Post
Stary 02-01-2009, 13:26   #1
Mar78
ford::advanced
 
Avatar Mar78
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 13-02-2008
Skąd: SO
Model: Focus MKII FL kombi SilverX
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2009
Postów: 220
Domyślnie Fusion - naprawa zamka kanapy tylnej

Stało się... Zamek odmówił posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie: pod marketem :fcp27 (drugi jakiś czas temu). Ponieważ głupio nie móc złożyć tylnej kanapy, postanowiłem zabrać się do pracy...

Od razu napiszę, że nie jest to naprawa ani łatwa, ani przyjemna. Ale cóż...


1. Na początek należy zdjąć plastik osłaniający naszego pacjenta Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Robimy to przez delikatne wciśniecie wkrętakiem plastikowych zaczepów, do których dostęp uzyskujemy po "odsunięciu" tapicerki.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


2. Następnym krokiem jest demontaż samych dźwigienek. Należy wsadzić śrubokręt od tej strony, od której w plastiku jest prowadzenie dla zaczepów dźwigni (patrz zdjęcie). Sama dźwignia "wychodzi gładko" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Naszym oczom ukazuje się taki oto przykry widok:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jeśli mamy uszkodzony tylko jeden zamek należy próbować pokleić go odtwarzając "oczko". Należy zrobić to dobrym klejem do "twardych" plastików. Warto pomyśleć o jakimś wzmocnieniu.

Jeśli mamy uszkodzone oba zamki, sprawa paradoksalnie jest o wiele prostsza...
Dźwignie są symetryczne i należy zamienić je zamienić miejscami (lewą z prawą).


3. Teraz czeka nas nieciekawy moment: demontaż trzpienia (metalowy bolec). Z cięgna należy wymontować trzpień łącząc go z dźwignią.
POZOR! Nie połamcie przy tej okazji cięgna!
Samo wyciąganie trzpienia jest koszmarem. Dobrze zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, która będzie ubezpieczała nasze cięgno.
Niestety musiałem wykonać tę naprawę samodzielne :fcp14. Do pozbycia się trzpienia użyłem obcinaczek tzw. "bocznych" (oczywiście, nic nimi nie ciąłem, służyły jako kleszcze).

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
--> zaznaczyłem trzpień, --> kierunek wyciągania Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


4. Jeśli mamy uszkodzone oba zamki czynności te powtarzamy dla drugiej strony. Kiedy zobaczymy już taki piękny obraz,

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

wcale się nie cieszymy, gdyż to nawet nie połowa naprawy :fcp3

5. Teraz należy zdemontować czerwone "niewiadomoco" :fcp23 z naszej dźwigni.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

6. Pora powoli kończyć tę nierówną walkę:
Zabieramy się do montażu:

* montujemy dźwignię na swoim miejscu,
* łączymy ją z cięgnem za pomocą trzpienia
* wbijamy trzpień w otwór pasowany (ten ciasny) cięgna.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

7. Teraz należy zamontować (i tu proszę liczyć na własny spryt i opatrzność losu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )czerwone "niewiadomoco".

Jeśli tego nie zamontujemy, zaoszczędzimy jakąś godzinę czasu, klika ran na dłoniach, oraz parę "k..rw" które niechybnie padną z naszych ust - zyskamy natomiast mało efektowną dziurę w dźwigni (widoczną tylko przy rozkładaniu kanapy) i równie dobrze działający zamek, jak z tym czerwonym "niewiadomoco"

Ja jednak byłem twardy i założyłem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

8. Pozostaje nam już tylko założyć maskownicę i cieszyć się z naprawionych zamków Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

POWODZENIA
__________________
Był Fusion 1,4TDCi (2004), jest Focus 1,8TDCi (2009)
"Zły sex jest lepszy, niż dobry dzień w pracy"
Mar78 jest offline   Odpowiedź z Cytatem