View Single Post
Stary 09-04-2021, 21:36   #3
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Wypadek przy skręcie w lewo.

Bardzo fajny wywód, ale ja mimo wszystko wyprzedzając kilka aut jednak zawsze uważam, czy przypadkiem ktoś mi nie wykona skrętu w lewo i biorę to pod uwagę kalkulując czas potrzebny na manewr z zapasem na możliwą zmianę sytuacji na drodze. Wyprzedzanie kilku aut zajmuje jednak tak dużo czasu, że jest więcej niż prawdopodobne, że manewr wyprzedzania rozpocznie się znacznie wcześniej niż kierujący autem podejmie decyzję skrętu w lewo, rozpocznie manewr i zacznie obserwować sytuację na drodze.

Po prostu raz omal nie zostałem kabrioletem, gdy kierowca ciężarówki zajechał mi drogę skręcając w lewo zaraz po włączeniu kirunkowskazu a ja miałem 140 km/h na liczniku i musiałem ratować się szczęściwą ucieczką na pas awaryjny z lewej strony i hamowanie między szpejami na urządzanym tam prowizorycznie placu budowy - nie było zakazu wyprzedzania. Wtedy zrozmiałem że przepisy przepisami ,ale racja absolutna i tak byłaby po stronie kierowcy ciężarówki, który po całej historii stwierdził z uśmiechem na ustach: "no chłopie ale miałeś szczęście bo by fajne carbio z ciebie było" a mnie nadnercza omal nie wyskoczyły na zewnątrz po manewrze ratunkowym. Teraz wyprzedzając zawsze zakłądam, że auto może nagle przede mną rozpocząć manewr skrętu w lewo naawet jeśli ja swój manewr wykonuję prawidłowo - nie pociesza mnie peerspektywa posiadania racji zza grobu

Rozważmy przypadek jazdy poza obszarem zabudowanym gdy dwa auta jadą 60 km/h i jest mokro. Wyprzedza je trzeci pojazd jadący 90 km/h. Całość manewru zajmie kilka sekund i rozegra się na długości drogi około 60 metrów czyli tyle ile wynosi droga hamowania z 90 km/h w tych warunkach. Jeśli kierowca pierwszego pojazdu nagle wpadnie na pomysł siusiu i skrętu w lewo, to prawidłowo wyprzedzający nie ma szansy na zaprzestanie manewru w tych warunkach. I nie można od niego wymagać że nie powinien wyprzedzać lub wyprzedzać z prędkością 70 km/h umożliwiającą zaprzestanie manewru na czas w tych warunkachi i nagłej zmianie sytuacji na drodze, gdyż przepisy mówią również, że manewr wyprzedzania powinien być wykonany możliwie najszybciej z zachowaniem prędkości dozwolonej

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 09-04-2021 o 22:08
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem