View Single Post
Stary 20-12-2019, 12:15   #10
Voyager_01
ford::beginner
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 25-04-2017
Skąd: Kraków
Model: Fusion
Silnik: 1.4 Duratec 80 KM + LPG
Rocznik: 2008
Postów: 41
Domyślnie Odp: Jaki płyn do wspomagania w 1.4 benzyna?

Niestety okazało się, że przewód powrotny (ten węższy, wchodzący od dołu zbiorniczka), jest integralną, nierozłączalną częścią zbiorniczka. Dlatego po przestudiowaniu różnych przypadków, wymianę płynu w układzie kierowniczym dało się wykonać biorąc przewód ssący (ten grubszy wchodzący od boku do zbiorniczka).

Wymianę płynu w układzie kierowniczym w moim Fordzie Fusionie wykonałem w następujący sposób:

1. Poniosłem przednią część auta i postawiłem na kobyłkach.
2. Osłoniłem pasek w silniku oraz okoliczne części ręcznikiem.
3. Ze zbiorniczka wyciągamy cały płyn za pomocą strzykawki i rurki.
4. Oczyszczamy dokładnie końcówkę przewodu ssącego oraz kilkanaście cm jego przewodu z wszelkich zanieczyszczeń.
5. Odłączamy przewód ssący i wkładamy go do słoika ze świeżym nowym płynem.
6. Na wejście na przewód ssący w zbiorniczku, nałożyłem rurkę o średnicy 16mm, a drugą końcówkę tej rurki włożyłem do plastikowej butelki.
7. Przy wyłączonym silniku samo kręcenie kierownicą już powoduje powolne zasysanie płynu ze słoika i przewodem powrotnym wtłaczanie go z powrotem do zbiorniczka, a stamtąd płyn od razu ucieka przez rurkę do butelki.
8. Ja to zrobiłem na włączonym silniku i dynamicznym kręceniu kierownicą, ponieważ jest wtedy o wiele większe ciśnienie i lepiej zostaje przepłukany cały układ. Tylko musicie bardzo uważać, bo po uruchomieniu silnika, w niecałe trzy sekundy przewód ssący wziął około pól litra płynu, więc w takim przypadku musicie tutaj dynamicznie dolewać płynu do słoika, żeby przewód nie zassał powietrza.

Ja miałem do dyspozycji dwa litry płynu Castrol TRANSMAX DEX III MULTIVEHICLE. Zanim do butelki zaczął wypływać czysty płyn, zlałem około 1,5 litra płynu do butelki.

Po wymianie, kierownica chodzi zdecydowanie inaczej. Jest bardzo stabilnie i płynnie, przedtem było dosłownie jakby kierownica latała jak psu ogon. Ucichło też głośne syczenie przy skręceniu kierownicą na maxa w prawo lub lewo.

Już nie pamiętam, w którym serwisie mi to mówili, ale faktycznie producent nie zaleca wymiany płynu w układzie kierowniczym, tylko korzystanie z niego przez cały okres eksploatacji auta. Z tym że jak wiadomo, polski rynek samochodów jest inny i po około 10 latach użytkowania auta, ono nie idzie na złom, jak to podobno założył producent, tylko jest nadal użytkowane. Dlatego jak płyn w układzie kierowniczym jest już czarny, to zalecane jest, aby go wymienić.

Ostatnio edytowane przez Voyager_01 ; 20-12-2019 o 13:11
Voyager_01 jest offline   Odpowiedź z Cytatem