Temat: [Fusion - Mondeo USA] Instalacja haka holowniczego.
View Single Post
Stary 29-07-2022, 20:11   #18
AgeDee
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-10-2018
Model: Fusion USA
Silnik: 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2020
Postów: 34
Cool Hak holowniczy czy pasuje od Mondeo

Cześć,
ostatnio szukałem informacji na temat tego czy hak od Mondeo pasuje do Fusiona. Generalnie mało jest na ten temat informacji szczególnie jeśli chodzi o haki wypinane montowane do wersji AWD dlatego postanowiłem zaryzykować i kupić hak w nadziei że będzie pasować.

Mówiąc krótko - hak wypinany Westfalia 305445600001 pasuje do Ford Fusion 2020 AWD. Otwory są już gotowe fabryczne. Sprawdziłem też w innym aucie z 2013 roku bez AWD i otwory również były.

W skrócie, montaż był dość prosty. Trzeba było zdjąć zderzak (klipsy w nadkolu, pod lampami, zatrzaski przy błotnikach i pod uszczelką klapy bagażnika + od spodu osłonki na kilka śrubek). Potem trzeba było wykręcić belkę tylną i wstawić hak. Co ciekawe belka od lewej strony zamocowana jest na 3 śruby, a z prawej na 4 śruby. Do montażu haka trzeba było dołożyć jedną nakrętkę (otwór był ale bez gwintu). Hak wchodził w podłużnicę dość ciasno. Od spodu po każdej stronie po 3 duże śruby w fabryczne otwory.

Z ciekawostek mogę dodać, że wiązkę haka zrobiłem na module dedykowanym zamiast na tych uniwersalnych. Problem w tym, że w Fusionie nie ma kostki do podpięcia takiego modułu, ale udało mi się dorwać jakiś moduł do Mondeo razem z wiązką uzupełniającą (właśnie tej uzupełniającej brakuje w Fusion).
Wiązkę podpiąłem pod CAN tak jak było w instrukcji i moduł ożył. Wszystkie światła działają (łącznie ze światłem STOP - niektóre fordy muszą mieć stop podebrany z wiązki świateł np Tourneo Connect), zatem mam teraz fajne 13 pinowe złącze bez wysiłku.

Jakby ktoś się zastanawiał jak sobie radzi taki Fusion 2.0EB 4x4 z przyczepą to ja na razie testowałem tylko na pustej przyczepie około 400kg masy własnej z hamulcem najazdowym i było ok. Skrzynia nie przeciąga biegów, a auto nie jest dużo wolniejsze niż bez przyczepy. Szczerze mówiąc byłem zaskoczony jak to sobie dobrze radzi, bo dodając gazu auto nadal fajnie przyspiesza. Dla porównania powiem, że ta sama przyczepa też na pusto w Tourneo Connect 1.5 diesel 120km była odczuwalna mocno.
Będę testował też zestaw z przyczepą kempingową około 1200DMC, ale najpierw chcę wymienić olej w skrzyni biegów.

Mam zdjęcia jakby ktoś chciał całego procesu montażu.

Moduł haka to Trail-tec WYR133913R-T/A. Pasują nawet gumki uszczelniające wiązkę. Mogę pomóc w dorobieniu wiązki uzupełniającej jakby ktoś chciał zamontować sobie moduł dedykowany.

Pozdrawiam
AgeDee jest offline   Odpowiedź z Cytatem