Temat: [Mondeo 2014- ] Przytarty silnik. 1.5 EB
View Single Post
Stary 21-09-2017, 13:15   #1
azuz
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-11-2011
Skąd: Białystok
Model: Mondeo [Mk5]
Silnik: 1.5 Ecoboost
Rocznik: 2017
Postów: 18
Domyślnie Przytarty silnik. 1.5 EB

Dzień dobry wszystkim.

Jakiś czas temu stałem się "szczęśliwym" posiadaczem mundka 1.5 EB.
Do tej pory wszystko było w mniejszym czy większym porządku...do czasu.

Po dosyć długiej trasie (prawie 2 500km non stop) pojawił się pewien problem.
Olej silnikowy.
A w sumie jego bardzo niski poziom.

Przed wyjazdem w trasę sprawdziłem poziom - był mniej więcej w połowie bagnetu (oczywiście na zimnym silniku), przebieg - niecałe 17 000km. Dodam tylko, że miałem 2 dolewki póki co - jedna przy przebiegu 4 700km - 0.5 litra, druga przy przebiegu 15 500 - 0.5 litra.

Po powrocie z trasy - przebieg 19 500, spod maski zaczął się wydobywać niepokojący dźwięk, jakby stukanie z okolic napinacza paska wielorowkowego.

Dzwonie do serwisu, umawiam na przegląd 20 000, opisuję usterkę, słyszę że zostanie to sprawdzone przy okazji przeglądu, stawiam auto następnego dnia "na warsztat".

Trzy godziny później, telefon z serwisu, "kiedy pan sprawdzał olej, zlaliśmy tylko 1.5 litra, a powinny być 4 litry".
Zaczyna sie zabawa.
Dodam tylko, że nie zapaliła się żadna kontrolka, żaden alarm, kompletnie nic, ani na zimnym silniku, ani na rozgrzanym.

Serwis mi tłumaczy, że powinienem od razu wezwać lawetę, jak tylko usłyszałem niepokojący odgłos z komory silnika. Ciekawe tylko, dlaczego wjechali autem z parkingu na podnośnik, skoro nie można kontynuować jazdy...
Tłumaczą także, że takie zużycie wynika z ciągłej jazdy ze stała, dużą prędkością.

Dostaje odpowiedź z odmową naprawy gwarancyjnej, stwierdzono przytarcie układu korbowego, opiłki w misie olejowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy - niski poziom oleju.
Jeszcze to dostałem w mailu:
"Maksymalne zużycie oleju silnikowego w tym silniku jest 0,5 l na 1000km"

Szkoda tylko, że takiej informacji nie ma nigdzie w instrukcji, jest za to informacja, że maksymalna ilość oleju, jaką można dolać pomiędzy przeglądami, wynosi 1 litr. Sprawdzanie oleju - co miesiąc.

Sprawę przejmie prawdopodobnie Ford Polska, jak się coś będzie działo, będę aktualizował.

Trzymajcie się i sprawdzajcie poziom oleju, najlepiej co 1000km Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
azuz jest offline   Odpowiedź z Cytatem