Temat: [Transit i Tourneo Custom 2012-2023] Brak ciepłego nawiewu tył (część pasażerska)
View Single Post
Stary 08-02-2019, 06:37   #3
Koks88
ford::beginner
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 01-08-2018
Skąd: Tuszyn
Model: Tourneo Custom
Silnik: 2.2 155KM
Rocznik: 2013
Postów: 16
Domyślnie Odp: Brak ciepłego nawiewu tył (część pasażerska)

Tok rozumowania mam podobny do Ciebie z tym że na żadnym rysunku schematycznym ani aukcji nie widzę do kupienia takiego zaworu co wysuwa tezę że go niema. Wczoraj zrobiłem znowu test. Ford po przegonieniu i rozgrzaniu oczywiście rurki idące na tylną część ma rozgrzane. Dostając się do zabudowanej nagrzewnicy tylnej czuć że jej obudowa jest wyraźnie cieplejsza (ale nie gorąca) od reszty obudowy zespołu dmuchawy. Zdjąłem też silniczki od klap i ustawiałem je ręcznie w różnych skrajnych położeniach. Wniosek: jedna klapa steruje obiegiem góra (nawiewy sufit) dół (nogi) a druga prawdopodobnie ciepło/ zimno. Kolejna obserwacja przy ustawionym nawiewie typowo zimnym z kratek w podłodze leci lodowate powietrze, przy ustawieniu ciepłym zimne ale do letniego mu daleko. Wniosek prawdopodobnie nagrzewnica lekko grzeje. Czyli albo jest zapowietrzona jak pisałeś albo temperatura cieczy po wychłodzeniu się w rurkach pod autem na tyle spada że na nagrzewnicy jest już zbyt mała ewentualnie jeszcze coś innego. Ciekawią mnie opinie innych użytkowników Tourneo Custom (czy im grzeje). Kojarzę że poprzedni właściciel stwierdził że ogrzewanie z tyłu od nowości było nieodczuwalne ale z tyłu prawie nikt nie jeździł i mu to lotto. Trafiłem też na zagranicznym forum wątek w którym ludzie skarżyli się na niewydajne ogrzewanie tylnej części w mniejszych Tourneo Connect a rzekomo serwis stwierdzał że ten układ tak ma i jest mało wydajny (czytaj prawie wcale). Pewnie będę musiał rozgrzebać Forda i po nitce do kłębka coś znajdę tylko czekam na ocieplenie.
Na szybko może zaizoluje rurki idące pod autem i sprawdzę czy wydajność ogrzewania wzrośnie (zacznie grzać) chociaż to raczej mało prawdopodobne, przepływ cieczy powinien być na tyle szybki żeby docierała do nagrzewnicy mocno ciepła. Z drugiej strony jak auto chwile pochodzi na luzie to rurki zaraz robią się zimne trzeba go przegazować żeby znowu zaczęły robić się ciepłe czyli układ działa na skraju wydajności (silnik emituje mało ciepła).
Koks88 jest offline   Odpowiedź z Cytatem