Temat: [Transit 1986-1991] Co to jest?
View Single Post
Stary 23-05-2020, 19:36   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Co to jest?

Pierwsza odpowiedź podobna do mojej:
https://fordtransit.org/forum/viewto...4&t=199825&c=1
Tłumacząc na polski:
Zgaduję że to coś zasilanego podciśnieniem, może steruje siłownikiem zaworu EGR zamontowanego na kolektorze wydechowym (EGR dla modeli bez przepustnicy w dolocie).

Tłumacząc po ludzku od początku: w silnikach z Boschem był montowany zawór EGR (recyrkulacja spalin poprawiająca emisję spalin przez silnik przy wolnych i niskich obrotach), zawór sterowany był podciśnieniowym siłownikiem (tzw. gruchą), podciśnienie uzyskiwano z kolektora dolotowego. Zamontowana była w kolektorze przepustnica, poruszana krzywką i specjalną dźwignią od linki gazu. Na wolnych obrotach przepustnica była prawie całkowicie zamknięta i powstawało w dolocie spore podciśnienie, dzięki czemu grucha otwierała zawór EGR. Przy większych obrotach przepustnica w dolocie otwierała się, podciśnienie znikało i zawór EGR zamykał się i już żadne spaliny nie wracały do dolotu silnika.
Natomiast u ciebie prawdopodobnie nie ma przepustnicy w dolocie i EGR sterowany jest tym urządzeniem Pierburg, ale wykorzystuje podciśnienie z pompy vacu - bo spore podciśnienie jest potrzebne do serwa hamulców i te zapewnia łopatkowa pompa vacu.

Warto byś podesłał zdjęcia rurek podciśnieniowy w tym urządzeniu, sprawdził czy idą do jakiegoś trójnika od pompy vacu (pompa vacu jest z tyłu na alternatorze). I czy są szczelne, bo to by miało znaczenie dla poprawnego działania hamulców.

W sensie problemów technicznych EGR to samo zło - już nie będę się rozpisywał dlaczego. Prawie wszyscy albo EGR zaślepiają, albo powodują, aby w ogóle się nie otwierał. I po kłopocie. Prawdopdobnie u ciebie EGR też już nie działa.

Ten żółty plastikowy niby filterek to prawdopodobnie jest jednokierunkowy zawór podciśnienia - ale nie wiem gdzie był zamontowany...

Przed wprowadzeniem pomp Boscha do Transita Mk3 w 1988 roku, Transity 2,5D miały inny układ wtryskowy na pompie CAV Lucas - te silniki nie miały w ogóle zawory EGR i przepustnicy. Mój pierwszy Transit z 1986 roku był właśnie taki. Prawdopodobnie pierwsze Transity z Boschem miały tego Pierburga jak u Ciebie, potem wymyślono przepustnicę i sterowanie EGR-em przy pomocy podciśnienia z dolotu. Takie są moje domysły.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-05-2020 o 19:53
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem