View Single Post
Stary 27-01-2020, 06:45   #19
kobrys
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-02-2013
Skąd: Krosno
Model: Galaxy A8
Silnik: 2.0 EcoBlue 150km
Rocznik: 11.2018
Postów: 183
Domyślnie Odp: CHIP Tunning nowych silników 2.0D ECO_BLUE

Cytat:
Napisał PRIMANUS Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy masz jakiś samochód z tym silnikiem 2,0 Ecoblue w manualu, żeby dokładnie zobaczyć sobie od jakich obrotów silnik "budzi się do życia"? Żeby zobaczyć jaki jest sensowny realny zakres eksploatacyjny obrotów silnika w których silnik już ciągnie (z dołu) i gdzie jest granica kiedy silnik już "puchnie" (z góry)...? Tak się składa, że ja mam i od 3 lat dokładnie go sobie przetestowałem.

Dolna granica nieprzekraczalna to według mnie 1800 obr. Poniżej - tylko dla ekologów lubiących zarzynać silniki, albo tych którzy wierzą że "podpowiadacz" zmiany biegów robi "samo dobro" dla silnika.

W tym aucie z manualem jest tylko podpowiadacz (mogę go zignorować i jechać z obrotami wyższymi o 300-400 obr), ale w aucie z A8 ta skrzynia robi dokładnie to, co "podpowiadacz" sugeruje w aucie z manualem...
Mam dokładnie takie samo porównanie, ale nie w EcoBlue, a w DW10C 2.0 TDCi 163KM.
Kiedy jeżdżę manualem też uważam, że 1800 obrotów w dół jest nieprzekraczalne jeśli auto ma jeździć dynamicznie i zbierać się z każdego miejsca. Dodatkowo przy 1500 obrotów i przyspieszaniu silnik strasznie wyje, a karoseria wpada w lekkie wibracje.

W teorii przynajmniej automat jest automatem i układ jest skonstruowany w inny sposób. On ma więcej możliwości bo myśli innym torem niż Ty. Kiedy czuje stałe niskie obciążenie pozwala sobie na upshift i trzymanie silnika na niskich obrotach. Kiedy trzeba przyspieszyć, a nie ma czym powinien zrobić downshift.
Jeśli A8 tego nie robi to faktycznie być może warto coś pomyśleć, ale takie czasy chyba nadeszły...

Nie chcę się przemądrzać być może nie jest to problemem w moim PSie chociaż na tym forum było kilkadziesiąt stron już napisane o tym, że PS też nie redukuje podczas jazdy pod górę. U mnie redukuje i być może nie jest to 1800 obrotów by szedł dynamicznie jak z procy...

Jeździłem 1.5 A8 w Focusie i nie miałem takich odczuć jak Ty chociaż muszę przyznać, że skrzynia strasznie mułowato reaguje wręcz z frustrującym lagiem podczas przyspieszania (kickdown-1-2-3-dopiero reakcja). Nie pamiętam bym był zirytowany jakimiś zbyt niskimi obrotami, ale to PB było więc trochę inna charakterystyka (i chyba inna wersja skrzyni AGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i być może zbyt krótki czas na wyłapanie tego.

Podsumowując już musisz szukać raczej kogoś kto trudni się programowaniem sterowników skrzyń biegów, aniżeli CHIPem silnika. Nawet po CHIPie turbo nie będzie wstawać wiele niżej, a skrzynia trzymać obrotów wyżej. Trzeba TCM'a przeprogramować.
kobrys jest offline   Odpowiedź z Cytatem