View Single Post
Stary 09-03-2020, 20:45   #58
Rafał K.
ford::average
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 14-01-2020
Skąd: Lublin
Model: Transit Courier
Silnik: 1,5 75KM Duratotq
Rocznik: 2019
Postów: 52
Domyślnie Odp: 1.5 tdci 100 hp parę pytań po 3k przebiegu.

Ja za każdym razem, gdy kończę jazdę a samochód jest na wyższych obrotach, na biegu jałowym nie gaszę go i pozwalam mu wypalić DPF. ( Domyślam się wtedy że wypala DPF, bo kontrolka się wtedy nie świeci.) Komputer mam ustawiony na chwilowe spalanie i widać to po zużyciu paliwa, oraz słychać wyższe obroty i inny odgłos pracy silnika. Kontrolka wypalania DPF ( GPF w instrukcji obsługi)zapala się rzadko, ale auto wciąż pracuje na wyższych obrotach. Spala o wiele więcej paliwa niż podaje producent. Auto wraca do normalnych obrotów i zużycia paliwa na biegu jałowym po kilkunastu minutach, ale czasami zajmuje to ponad pół godziny. Gdzie tu ekologia? Pomijając zupełnie przepis mówiący o tym, że zaparkowane auto nie może mieć uruchomionego silnika przez czas dluższy niż 1 minuta.( Art. 60 ust 2 Ustawy o ruchu drogowym.)Kto ma płacić mandaty z tytułu wypalania filtra DPF w tym aucie? Zapewne Ford Polska SP.z o.o. bo zawarta w instrukcji obsługi tego auta procedura ręcznej regeneracji filtra cząstek stałych ( str. 116-121 instrukcji) jest sprzeczna z w/w ustawą. W moim aucie nie mam możliwości ręcznej inicjacji wypalania filtra. Dzieje się to samo, automatycznie.
Nie wierzę w to, że Ford sam z siebie zrobi cokolwiek aby usunąć tą wadę samochodu. Zdaniem serwisu nie ma on przecież żadnych wad. A jedynie " cechy produktu" skutkujące wizytami w serwisie raz w miesiącu. Winny jest zawsze klient, nieodpowiednio eksploatujący samochód, w "specyficznych " warunkach, zły styl jazdy itp. Nigdy producent, wypuszczający na rynek niedopracowane rozwiązania konstrukcyjne w swoich produktach.
Rafał K. jest offline   Odpowiedź z Cytatem