View Single Post
Stary 13-07-2018, 21:32   #1
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Moduł (tylnych) świateł przeciwmgłowych do aut z USA

Kolega Sławek @orion512 wyprodukował na moją prośbę i wg mojej koncepcji profesjonalny moduł sterowania tylnym (a w bonusie także przednimi) światłem przeciwmgłowym. Moduł działa w pełni jak z fabryki - uzupełnia funkcjonalność amerykańskich BCMi o "moduł wykonawczy", włączający (poprzez przekaźnik) odpowiednie źródła światła.
Oczywiście moduł wymaga wymiany włącznika świateł na europejski - z włącznikiem tylnego światła przeciwmgłowego.

W moim C-maxie Energi mam przednie przeciwmgłowe "z fabryki", więc nie będę wykorzystywał tego obwodu z modułu Sławka.

Natomiast tylne przeciwmgłowe zrobiłem w sposób najprostszy możliwy - wykorzystałem fakt, iż Amerykanie stosują 2 światła cofania, zasilane z 2 oddzielnych obwodów w BCMi. Odciąłem lewe światło cofania, do oprawki włożyłem czerwoną żarówkę odpowiedniego typu i na tym obwodzie uruchomiłem tylne przeciwmgłowe. Przepisy wymagają światła cofania po prawej stronie pojazdu - to zostawiłem w pierwotnej wersji i dzięki temu samochód spełnia całkowicie wymogi co do funkcjonowania oświetlenia tylnego.

Sławka @orion512 moduł świateł przeciwmgłowych został wykonany w oparciu o sprzęt dla "dongla" dla potrzeb oprogramowania convers+ - jest więc w pełni programowalny. Aktualnie wykonana wersja działa w autach z USA z rodziny Focusa MK3 - w Escape, C-max Energi/Hybrid oraz w Focusie MK3.

Płytka nie jest "z tych trywialnych", więc rozwiązanie do najtańszych nie należy, ale działa "jak z fabryki" i to czyni ją wartą swoich pieniędzy...

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Działanie tylnego przeciwmgłowego (żółta kontrolka):

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Działanie przednich przeciwmgłowych (zielona kontrolka):

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 13-07-2018 o 21:58
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem