View Single Post
Stary 21-08-2023, 17:07   #25
mlodyksiegowy
ford::beginner
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 10-02-2023
Model: Ford Ranger
Silnik: 2.0 213KM
Rocznik: 2022
Postów: 14
Domyślnie Odp: wymiana oleju w skrzyni 10-cio biegowej 10R80

Cytat:
Napisał SAR37 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kupiłem ręczną pompkę na Alle.. i wężyk 8mm w Casto… Wyjąłem bagnet i odsysałem do buteleczki (o zaznaczonej pojemności 0,5 kwarty) tyle oleju, że wyszło 4,5 kwarty (9 pełnych buteleczek). Oczywiście używałem tylko jednej buteleczki a odessany olej przelewałem do pojemnika po płynie do spryskiwaczy. Warto zaznaczyć, że auto stało ponad dwa dni i olej miał czas aby spłynąć do miski. Potem zamontowałem taki sam wężyk (ok. 1 metra) do lejka i po wpuszczeniu przewodu do rurki na bagnet, powoli wylewałam 4 butelki Mercon ULV (1 butelka = 1 kwarta) i odmierzoną połówkę z kolejnej butelki. Wytarłem bagnet i włożyłem na swoje miejsce. Odpaliłem silnik i pozwoliłem „popracować” pompie oleju skrzyni przez kilka minut. Następnie przestawiałem dźwignię zmiany PRNDS na każdą pozycję z odstępem 10 sek: od P do S i z powrotem.
Następnie, delikatnie ruszyłem autem i zrobiłem spokojnie kilka kilometrów aby olej dobrze się nagrzał. Zaparkowałem i na uruchomionym silniku sprawdziłem poziom oleju w skrzyni - było kilka milimetrów mniej niż zalecane. Uzupełniłem do zalecanego poziomu - idealnie na środku literki „B” i wyłączyłem silnik. Na drugi dzień wykonałem krótką trasę i ponownie sprawdziłem poziom oleju - było OK.
BTW: sprawdzenie poziomu wykonywałem przy aucie stojącym na równym i płaskim asfalcie.
Po wszystkim uruchomiłem silnik
Cześć,
A co z filtrem oleju, tzn miski nie ściągałeś? Ciekaw jestem jak wyglądają magnesy po np 60tys. U mnie skrzynia już wymieniona po 15 tys km przebiegu, miała opiłki ASO wymieniło na nową
mlodyksiegowy jest offline   Odpowiedź z Cytatem