Temat: [Transit 2000-2006] Przełożenia mostu
View Single Post
Stary 12-01-2020, 14:26   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Przełożenia mostu

W skrzyni sześciobiegowej MT82 nie doszukałem się różnych przełożeń między wałkami. Wygląda na to, że zamienione zostały pięciobiegowe skrzynie MT75, bo w nich występują dwa różne przełożenia między wałkiem wejściowym (sprzęgłowym)i pośrednim (0,67 i 0,78 ), mają też te skrzynie inne przełożenia par kół na poszczególnych biegach. Ale piąty bieg ma zawsze identyczna parę kół.
Z tego wynika, że na czwartym biegu (bezpośrednim) masz takie przełożenie jakie miałeś przed zamianą skrzyń, a pozostałe biegi są generalnie wolniejsze, a główny problem jest z wolniejszą piątką...

Mosty produkowane przez Forda do Transita MK6 RWD mają przełożenia 4,63, 5,13/5,14, są to przełożenia dla pojedynczych i podwójnych kół. Natomiast mosty Dana (nie fordowskie) - które weszły trochę później do tego modelu (po 2002 i po 2005 roku) mają przełożenia 3,73, 3,77, 4,27 oraz 5,88.
Czyli teoretycznie można dobrać szybszy most Dana. Ale moim zdaniem mniejszy koszt i mniejsze ryzyko byłoby, gdybyś wrócił do szybszej skrzyni biegów niż zmieniał most. Konia z rzędem temu kto powie jaki jest problem z wałem przy moście Dana, z resorami, amortyzatorami i innymi niby duperelami - ale wszystkie wymagają kosztów i... wiedzy.
Obliczyłem, że z szybszą skrzynią miałbyś prędkość na piątce 86 km/h przy 3.500 rpm, a nie jak teraz 70 km/h. Choć ta prędkość którą podałeś jest dla mnie dziwne mała. Ale może i tak masz - nie upieram się...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 12-01-2020 o 14:34
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem