View Single Post
Stary 30-11-2023, 16:52   #9
tomi38
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 25-11-2007
Model: Fusion
Silnik: 1.4
Rocznik: 2008
Postów: 18
Domyślnie Odp: Skrzynia biegów - przy rozgrzanym samochodzie ciężko wchodzą biegi

Dzień dobry wszystkim,
Chciałem odgrzać temat, bo podobna przypadłość dotknęła moje 14 letnie auto.
Około tygodnia temu zaczęły się problemy z wrzuceniem biegów podczas pracy silnika.
Kolejnego dnia pierwsze 2-3 km biegi wchodziły normalnie, ale po rozgrzaniu silnika i skrzyni ponownie był problem z wrzuceniem biegów - wrzucenie pierwszego i wstecznego biegu było możliwe tylko po wyłączeniu silnika.
Diagnoza w warsztacie - podejrzana pompa sterowana pedałem sprzęgła.
Skrzynia i sprzęgło były wymieniane ok 25-30 tyś km wstecz.
Po wymianie pompy faktycznie biegi wchodziły perfekcyjnie... przez niecałe 50 km jazdy w miejskich korkach i ponownie trudności z wrzuceniem pierwszego biegu. Wsteczny zgrzyta i nie daje się wrzucić i ponownie pedał sprzęgła reaguje dopiero od połowy - "brakuje miejsca" do pełnego rozłączenia silnika od skrzyni.
Po wyłączeniu silnika wszystkie biegi wchodzą bez żadnego problemu.
Ponowna wizyta w warsztacie i ponowne odpowietrzanie układu pompa-sprzęgło. Diametralna poprawa i normalna praca skrzyni.
Zagadką pozostaje czemu po jednym dniu i ok 40 km system się zapowietrzył?
Po wyjeździe z warsztatu przejechane 30 km w popołudniowych korkach i póki co biegi pracują normalnie... Oby tak pozostało.
Jeśli kogoś z was dopadnie podobny problem i proponuję zacząć od odpowietrzenia systemu, bo wymiana tej pompy to kilka godzin na demontaż i ponowny montaż wszystkiego co ją otacza.
tomi38 jest offline   Odpowiedź z Cytatem