View Single Post
Stary 04-06-2008, 23:36   #1
Piro
ford::average
 
Zarejestrowany: 31-01-2005
Skąd: Kraków
Postów: 122
Domyślnie Władca Pierścieni - wielopostowe dzieło o tuningu Fordów

Postanowiłem napisać kilka poradników dla amatorów zwiększania mocy. Jako że pamiętam jak słoń z ZOO, że moje felietony i porady o Blosie (gaźniku gazowym) trafiły na podatny grunt - chciałbym napisać nieco o tuningu Forda.
Będę naprzemiennie zajmował się autami wolnossącymi benzynowymi i turbodieslami - tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Liczę, że moderatorzy spojrzą na moje mędrkowanie przychylnym okiem. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Lekcja pierwsza wolnossąca: przepustnica

Przepustnica w autach wolnossących to element pozwalający na sterowanie mocą benzynowego silnika tłokowego. Ze względu na dzisiejsze normy spalin i oczekiwania dotyczące masowej ich emisji przepustnica jest jednym z podstawowych elementów silnika ograniczających jego osiągi w celu obniżenia emisji szkodliwych związków.
Praktycznie każdy poprawnie zestrojony silnik przekroczy normę spalin lub umownie uzyska najgorszy wynik w teście spalin dla najwyszych obrotów. Wynika to z banalnego powodu, że dla najwyższych obrotów będzie miał najgorsze napełnianie oraz z powodu, że prędkość spalania i rozchodzenia się fali ognia jest stała i zależna od rodzaju paliwa i jego ciśnienia (ciśnienia mieszanki) w momencie zapłonu a nie samego silnika.
Wiedząc o tym producenci ograniczają osiągi silnika poprzez dławienie ich przepustnicą powodującą dla wysokich obrotów rozrzedzenie mieszanki - a co za tym idzie wzrost prędkości spalania i efektywnie - lepsze dopalanie, choć mniejszej ilości mieszanki. Niestety wcale nie musi to iść w parze ze prawnością silnika (i nie idzie zazwyczaj) ale liczą się zielone cyferki.
Reasumując - moc spada, ale parametry ekologiczne rosną. I Unia się cieszy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jeżeli jednak jesteśmy aspołeczni i chcielibyśmy zwiększyć moc silnika (i przeważnie również jego sprawność, a co za tym idzie - zmniejszyć zużycie paliwa) to musimy przestać być proekologiczni.
Wiedząc, że producent dławi silnik, możemy zastanowić się nad oczekiwanymi rozmiarami przepustnicy, jako najbardziej wąskiego gardła naszego układu podawania powietrza i sterowania mocą. Warto pamiętać, że przepustnica sama z siebie jest źródłem ogromnych niekorzystnych turbulencji i chociażby z tego powodu powinna mieć ok. 15% większy przekrój niż najwęższa średnica kanału podawania powietrza. Niestety praktycznie zawsze jest to średnica za mała aby spełnić tą regułę.
Co możemy zrobić ?
Najpierw warto zanalizować, czy przerobienie przepustnicy tak, aby zwiększyć jej przepływ (co potocznie nazywa się w światku wyścigowym przepustnicą typu "thinblade" albo "semi-thinblade") może pomóc. W przypadku totalnej większości aut Forda jest to bardzo korzystne. Ja (Vtech) przygotowałem gotowe pakiety dla posiadaczy 2.5 V6 (170 KM -> 188 KM) i 3.0 ST220 (226 KM -> 250 KM) sprowadzające się do takiej przeróbki przepustnicy (semi-thinblade) i zmiany programu sterującego silnikiem aby skompensować zwiększony napływ powietrza - ale można to zrobić dla każdego benzynowego Forda na rynku. My bierzemy za całość 2100 zł. Myślę że jest najwyższa pora abyście wzięli sprawy w swoje ręce i nie dali nam zarobić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Najpierw potrzebna będzie trzeźwa ocena sytuacji. Pamiętacie pewnie jak w 2005 roku tłumaczyłem jak działa Blos i dlaczego warto go używać. Chciałbym, aby i tym razem podejść do tego profesjonalnie i najpierw ocenić realne szanse na uzyskanie wzrostu osiągów.
Do tego celu jednak trzeba wytoczyć dość poważną fizykę, bazującą przede wszystkim na równaniu Naviera-Stokesa. Domyślam się, że maltretowanie fizyką niekoniecznie jest tu na miejscu więc przygotowałem gotowy arkusz kalkulacyjny, który pozwoli bez problemu oszacować możliwe efekty i podjąć decyzję - czy warto. Wy musicie jednak pomierzyć podstawowe wymiary swojej przepustnicy, aby móc je wpisać do arkusza. Arkusz zrobiłem w Excelu.

Cdn...
__________________
Alkohol nie rozwiąże Twoich problemów. Ale z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże
Vtech & Magazyn KMH & tdi.pl - portal o dieslach
Piro jest offline