View Single Post
Stary 21-08-2018, 07:41   #772
djavid
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-05-2016
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 1
Domyślnie Odp: Fabryczne światła dzienne - mijania - wyłączenie

Zajęło mi to kilka dni ale w sumie było łatwiej niż myślałem więc podzielę się spostrzeżeniami jak to wyglądało u mnie. Mam nadzieję, że komuś pomoże.

Focus MK2 FL 2009 r. fabrycznie z czujnikiem deszczu/zmierzchu.

W pozycji 0 wszystkie światła zapalały się po przekręceniu kluczyka. Trochę to było irytujące bo nie można wyłączyć świateł zatem zabrałem się za montaż świateł automatycznych.

Co zakupiłem?
- Przełącznik z funkcją AUTO. Nr katalogowy 7M5T13A024CA. Wersja europejska z czerwonym podświetleniem. Koszt 70 zł. Można taniej ale mi udało się wyrwać w stanie idealnym.
- Przekaźnik zwierny mini 12V 20A. Symbol MP-0426 ze sklepu mpartner.com.pl. Koszt około 20 zł. Co się później okazało niepotrzebnie kupowałem bo już miałem w skrzynce ale działa tak samo.
- Interfejs diagnostyczny CCY OBD2 STN1170 USB. Bardzo dobrej jakości kabel. Działa bez zarzutu. Viaken było nieosiągalny w tym momencie.

Kolejność czynności?
- W pierwszej kolejności wymieniłem przełącznik na ten z funkcją AUTO. Wymiana trwała może 5 min. Co i jak można znaleźć w internecie.
- Wyjąłem bezpieczniki F110 i F113. Zostawiłem bezpiecznik F135. Przekaźnik R15 montujemy na swoim miejscu. W moim przypadku okazało się, że już był.
- Jeżeli chodzi o zmostkowanie pinów 1 i 26 w tej zielonej kości to okazało się, że fabrycznie jest wszystko zrobione. Zapewne w autach po FL instalacja była przygotowana.

Po przeprowadzeniu tych czynności okazało się, że wszystko pięknie działa. Światła mijania działają na 70%, tył i podświetlenie tablicy wyłączone tylko mały problem, że w nocy się nie zapala Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Konieczny był zatem zakup wspomnianego interfejsu i w ruch poszedł ELMConfig.

Po podłączeniu w ustawieniach "GEM/Configuration/Page 3" stawiamy ptaszka przy opcji "Autolamps is fitted; always disabled if vehicle has got DTRL".

Po tej ostatniej czynności wszystko działa jak należy.

Jak działają światła po zmianie?
- Pozycja P (parking) - światła pozycyjne bez podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Nie działa ściemnianie oświetlenia. Nie można uruchomić świateł przeciwgielnych oraz drogowych.
Funkcja "Parking" działa tylko gdy stacyjka jest w pozycji 0 (bez przkręcania kluczyka).

- Pozycja 0 - chyba oczywiste Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

- Pozycja 1 - światła pozycyjne wraz z podświetleniem tablicy rejestracyjnej. Działa ściemnianie oświetlenia. Światła przeciwgielne oraz drogowe można uruchomić jedynie gdy stacyjka jest w pozycji II (zapłon). Świateł drogowych nie można uruchomić na stałe.

- Pozycja 2 - światła pozycyjne wraz z podświetleniem tablicy rejestracyjnej. Światła mijania dopiero gdy stacyjka jest w pozycji II. Działa ściemnianie oświetlenia. Światła przeciwgielne oraz drogowe można uruchomić jedynie gdy stacyjka jest w pozycji II (zapłon).

- Pozycja AUTO - światła mijaniana na 70% bez pozycyjnych oraz bez podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Nie działa ściemnianie. Nie można uruchomić świateł przeciwmgielnych. Świateł drogowych nie można uruchomić na stałe.
Funkcja "AUTO" uruchamia się tylko gdy stacyjka jest w pozycji II (zapłon).

- Pozycja AUTO (gdy zadziała czujnik zmierzchu) - Światła mijania na 100%, światła pozycyjne wraz z podświetleniem tablicy rejestracyjnej. Działa ściemnianie. Nie można uruchomić świateł przeciwmgielnych. Światła drogowe można uruchomić na stałe.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20180821_083408.jpg (86.9 KB, 131 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20180822_173257.jpg (92.1 KB, 106 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20180822_181034.jpg (97.3 KB, 103 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez djavid ; 23-08-2018 o 07:12
djavid jest offline   Odpowiedź z Cytatem